Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 11.12.2014, sygn. IBPP2/443-892/14/ICz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-892/14/ICz
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu zakupu samochodów demonstracyjnych, co do zasady przeznaczonych do dalszej odsprzedaży oraz wydatków związanych z ich eksploatacją bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdów.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 5 września 2014r. (data wpływu 11 września 2014r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu zakupu samochodów demonstracyjnych, co do zasady przeznaczonych do dalszej odsprzedaży oraz wydatków związanych z ich eksploatacją bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdów jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 września 2014r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu zakupu samochodów demonstracyjnych, co do zasady przeznaczonych do dalszej odsprzedaży oraz wydatków związanych z ich eksploatacją bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdów.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. (dalej jako Spółka lub Wnioskodawca) jako przedsiębiorstwo zajmujące się obrotem pojazdami samochodowymi, jest w stałym posiadaniu licznej floty pojazdów samochodowych. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT. W ramach swojej działalności Spółka dokonuje na użytek wewnętrzny podziału posiadanych przez siebie samochodów na kilka grup. Jedną z nich są tzw. samochody demonstracyjne, które oferowane są klientom na sprzedaż (co jest podstawowym celem ich wykorzystania), a jednocześnie z uwagi na przebieg procesu sprzedaży samochodów i obowiązki wynikające z umów zawartych z dostawcami samochodów Spółka udostępnia ww. pojazdy potencjalnym klientom nieodpłatnie, w celu wykonania jazdy próbnej. Zasadniczo celem jazdy próbnej jest dokonanie sprzedaży określonego pojazdu, niemniej jednak nie w każdym przypadku na skutek wykonanej jazdy dochodzi do zawarcia umowy sprzedaży. Samochody demonstracyjne podlegają rejestracji z uwagi na specyficzny przebieg procesu sprzedaży w ich przypadku, tj. możliwość ich wykorzystania do jazdy próbnej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right