Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 09.12.2014, sygn. IBPP2/443-883/14/WN, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-883/14/WN

stawka podatku VAT dla sprzedaży usług krótkoterminowego zakwaterowania w fakturze wystawianej na rzecz pośrednika w wynajmie nieruchomości

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 5 września 2014r. (data wpływu 9 września 2014r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla sprzedaży usług krótkoterminowego zakwaterowania w fakturze wystawianej na rzecz pośrednika w wynajmie nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 września 2014r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla sprzedaży usług krótkoterminowego zakwaterowania w fakturze wystawianej na rzecz pośrednika w wynajmie nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Wnioskodawca jest właścicielem dwóch apartamentów. Apartamenty te stanowią środek trwały u Wnioskodawcy, który został nabyty jako jeden lokal użytkowy dla celów działalności gospodarczej, który został przerobiony, zmodernizowany na dwa apartamenty z pełną funkcjonalnością tj. (doprowadzone przyłącza wszystkich mediów, pomieszczenie sanitarne, aneks kuchenny, część dzienna i sypialna) tak aby zaspokoić potrzeby mieszkaniowe. Ponadto dla ww. nieruchomości została wyodrębniona księga wieczysta z ustanowionym udziałem w nieruchomości wspólnej, tj. w gruncie i częściach wspólnych budynku ale z zapisem że jest to lokal użytkowy bez wyodrębnionych dwóch wytworzonych apartamentów. Przedsiębiorca wytworzył apartamenty z zamiarem czerpania korzyści ekonomicznych w formie otrzymywanych przychodów z najmu krótkoterminowego. Z uwagi na brak możliwości aktywnego pozyskiwania klientów oraz faktycznego zarządzania lokalami podjął decyzję o nawiązaniu współpracy z profesjonalną firmą zajmującą się zarządzaniem apartamentami. Na mocy zawartej umowy pośrednik zawiera we własnym imieniu z klientami umowy usług krótkoterminowego zakwaterowania w apartamentach właściciela, wystawia faktury z upoważnienia właściciela w swoim imieniu na klienta korzystającego z usługi zakwaterowania, pobiera od klientów przedpłaty na własne konto bankowe lub do swojej kasy, zajmuje się marketingiem, zapewnia obsługę gości korzystających z apartamentów, kontroluje i zapewnia obsługę konserwatorską w apartamentach, przygotowuje apartamenty po wyjeździe gości do kolejnego wynajmu, obsługuje rozliczenia z klientami, pobór zaliczek na pobyt, ostateczne rozliczenie wynagrodzenia za wynajem, wystawienie faktury lub paragonu sprzedaży. Wnioskodawca upoważnił pośrednika do udostępniania klientom w celu krótkotrwałego zakwaterowania apartamentów Wnioskodawcy. Wynagrodzeniem pośrednika za wyżej wymienione czynności jest ustalony % ceny brutto usługi za wynajem apartamentu pozyskanej od klienta. Po zakończeniu miesiąca kalendarzowego właściciel apartamentów i pośrednik dokonują wzajemnych rozliczeń finansowych z tytułu zawartej umowy. Pośrednik przedstawia terminy pobytów, kwoty sprzedaży brutto oraz przedstawia swoje koszty pośrednictwa tj. koszt sprzątania apartamentów, marketingu i wystawia swoją fakturę na właściciela apartamentów na w/w koszty własne. Zaś właściciel apartamentów jest zobowiązany do wystawienia faktury VAT na pośrednika na miejsca krótkotrwałego zakwaterowania na całkowitą w skali miesiąca kwotę brutto. Pośrednik otrzymawszy fakturę od właściciela przelewa na jego konto kwotę wynikającą z faktury pomniejszoną o kwotę wynagrodzenia pośrednika.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00