Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 04.11.2014, sygn. IBPBI/2/423-973/14/BG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-973/14/BG
w zakresie ustalenia, czy Oddział przedsiębiorcy zagranicznego podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku który wpłynął do tut. Biura 7 sierpnia 2014 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy Oddział przedsiębiorcy zagranicznego podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 7 sierpnia 2014 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy Oddział przedsiębiorcy zagranicznego podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.
We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca jest oddziałem przedsiębiorcy zagranicznego, który został zarejestrowany w 2010 r. w USA, będąc wówczas częścią grupy kapitałowej. W sierpniu 2010 r. firma zmieniła właściciela - w skład sprzedanych aktywów weszła aplikacja internetowa, która została w ramach firmy stworzona. Platforma jest aplikacją internetową wykorzystywaną w procesach rekrutacyjnych. Korzystanie z aplikacji jest bezpłatne - użytkownik zakłada konto internetowe, przy użyciu którego loguje się i korzysta z programu. Aplikacja skierowana jest głównie do grupy małych i średnich przedsiębiorstw głównie amerykańskich, ale ze względu na internetowy charakter, geograficzny dostęp do niej jest nieograniczony. Korzystanie z podstawowej wersji platformy jest bezpłatne, w chwili obecnej korzysta z niej kilka tysięcy aktywnych użytkowników. Przychody firmy - przedsiębiorcy zagranicznego generowane są z odsprzedaży, z wykorzystaniem platformy, usług oferowanych przez partnerów przedsiębiorcy zagranicznego (np. ogłoszeń o pracę na specjalistycznych witrynach internetowych), przedsiębiorca zatrzymuje marżę od takich transakcji. Drugim źródłem przychodów przedsiębiorcy zagranicznego jest udostępnianie użytkownikom płatnej wersji platformy, posiadającej dodatkowe funkcjonalności w stosunku do wersji podstawowej. Całość sprzedaży jest prowadzona przez spółkę w USA. W związku z tym, że od momentu powstania przedsiębiorcy zagranicznego prowadzone są cały czas prace nad rozwojem platformy, a przedsiębiorca zagraniczny jest w fazie wzrostowej, spółka - przedsiębiorca zagraniczny dotychczas nie generuje żadnych zysków (stan taki według przewidywań zarządu będzie się prawdopodobnie utrzymywał jeszcze przez co najmniej rok). Na chwilę obecną cała działalność finansowana jest z kapitału wniesionego przez udziałowców. Użytkownicy korzystają z aplikacji w oparciu o ogólne warunki opisane na stronie internetowej aplikacji.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right