Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 22.09.2014, sygn. IBPP1/443-577/14/LSz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/443-577/14/LSz

Prawidłowe dokumentowania rabatów zbiorczą fakturą korygującą.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 2 czerwca 2014 r. (data wpływu 9 czerwca 2014 r.), uzupełnionym pismem z 5 września 2014 r. (data wpływu 10 września 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania rabatów jedną zbiorczą fakturą korygującą jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 czerwca 2014 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania rabatów jedną zbiorczą fakturą korygującą.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 5 września 2014 r. (data wpływu 10 września 2014 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z 29 sierpnia 2014 r. znak: IBPP1/443-577/14/LSz.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca sprzedaje swoje produkty dla wielu odbiorców. W ramach zawieranej umowy o współpracy zawarte jest postanowienie, iż cena wyrobów ustalona zostaje w załączonych cennikach. Asortyment jest duży i jeden odbiorca odbiera różnego rodzaju (kable) produkty.

Umowa zawiera obietnicę, iż w wypadku osiągnięcia ustalonych w załączniku progów zakupowych oraz terminowego uiszczania płatności, odbiorca uzyskuje prawo do rabatu (bonusu) potransakcyjnego w wysokości procentowej od uzyskanych obrotów na danym asortymencie.

Rabat (bonus) potransakcyjny zostaje naliczony w oparciu o sumę dokonanych zakupów wyrobów gotowych w danym okresie rozliczeniowym (kwartał, półrocze, rok). Ostateczne rozliczenie rabatu potransakcyjnego nastąpi po upływie pełnego okresu rozliczeniowego, tj. roku kalendarzowego, a rozliczenia kwartalne lub półroczne są rozliczeniami zaliczkowymi, natomiast wcześniejsze wypłaty rabatu potransakcyjnego należy traktować jako zaliczkowe. Co istotne, zdarza się jednak, iż tylko niektóre transakcje i niektóry asortyment zasługują na tę premię pieniężną (bonus), a niektóre są jej pozbawione. Bonus jest udzielany w stosunku do całego obrotu z danym kontrahentem, ale podstawą jego kalkulacji jest wyłącznie obrót na wybranych i ustalonych między stronami grupach wyrobów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00