Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 05.09.2014, sygn. IBPP1/443-498/14/LSz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/443-498/14/LSz

Dotyczy ustalenia czy spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, w której Wnioskodawca będzie wspólnikiem, przysługuje zwolnienie podmiotowe zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa

(t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 14 maja 2014 r. (data wpływu 20 maja 2014 r.), uzupełnionym pismem z 21 sierpnia 2014 r. (data wpływu 26 sierpnia 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia czy spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, w której Wnioskodawca będzie wspólnikiem, przysługuje zwolnienie podmiotowe zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 maja 2014 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia czy spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, w której Wnioskodawca będzie wspólnikiem, przysługuje zwolnienie podmiotowe zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.

Wniosek został uzupełniony pismem z 21 sierpnia 2014 r. (data wpływu 26 sierpnia 2014 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu nr IBPP1/443-498/14/LSz z 8 sierpnia 2014 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca i H. jako osoby fizyczne prowadzą działalność gospodarczą w ramach spółki cywilnej pod firmą C. s.c. R., H. W ramach prowadzonej w formie spółki cywilnej działalności gospodarczej, Wnioskodawca i H. zajmują się działalnością w zakresie telekomunikacji przewodowej oraz produkcją komputerów i urządzeń peryferyjnych. Wobec dynamicznego rozwoju działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę i H. coraz większego popytu na rynku na usługi oferowane przez ich spółkę cywilną, Wnioskodawca planuje rozbudowanie działalności poprzez utworzenie jednostek specjalnego przeznaczenia, czyli tzw. spółek celowych, które będą oferowały produkty i usługi telekomunikacji przewodowej analogiczne do tych, jakie oferuje spółka cywilna na konkretnie oznaczonych, mniejszych obszarach dla klientów zamieszkujących na określonym terenie. Obecnie działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki cywilnej jest zbyt mała, aby objąć oferowanymi usługami kolejne obszary. Ponadto, przedsięwzięcie takie jest zbyt ryzykowne dla spółki, dlatego też Wnioskodawca wraz z H. planuje utworzenie odrębnej jednostki posiadającej osobowość prawną, która jednocześnie umożliwi im jako jedynym inwestorom zachowanie przejrzystej struktury osobowej i kapitałowej. Ze względu na duże ryzyko gospodarcze i finansowe planowanego przedsięwzięcia, Wnioskodawca wraz z H. planuje utworzenie początkowo jednej spółki celowej w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której jedynym inwestorem będą oni sami. Początkowo planują oni zrezygnować z dokapitalizowywania spółki celowej kapitałem zewnętrznym, aby zminimalizować ewentualne straty, w razie niepowodzenia zamierzonego przedsięwzięcia. Jeżeli natomiast przedsięwzięcie planowane przez Wnioskodawcę i H. przyniesie spodziewane efekty, stworzona spółka celowa po nasyceniu jej kapitałem pochodzącym z zysków, które przyniesie, pozwoli na utworzenie kolejnych, świadczących usługi na innych obszarach. W przypadku powodzenia planowanego przedsięwzięcia Wnioskodawca i H. rozważą ewentualne dokapitalizowanie kolejnych spółek celowych kapitałem zewnętrznym, pochodzącym, np. z kredytu bankowego. W przypadku powodzenia planowanego przedsięwzięcia Wnioskodawca nie wyklucza również nawiązywania współpracy pomiędzy sobą przez utworzone spółki celowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00