Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 08.10.2014, sygn. IBPP4/443-267/14/LG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP4/443-267/14/LG

Wyłączenie z opodatkowania darowizny składników majątkowych będących zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych na rzecz dotychczasowego dzierżawcy tych składników

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy - przedstawione we wniosku z 17 czerwca 2014 r. (data wpływu 24 czerwca 2014 r.), uzupełnionym pismem z 22 września 2014 r. (data wpływu 30 września 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania darowizny składników majątkowych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 czerwca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania darowizny składników majątkowych.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 22 września 2014 r. będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z 15 września 2014 r. znak: IBPP4/443-267/14/LG.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Do dnia 31 marca 2014 r. włącznie, Wnioskodawca prowadził jako osoba fizyczna działalność gospodarczą w zakresie produkcji i sprzedaży pieczywa i ciastek. Był czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Miejscem prowadzenia działalności były pomieszczenia stanowiące część budynku mieszkalnego w skład którego wchodzą również pomieszczenia mieszkalne, Pomieszczenia przeznaczone na prowadzenie działalności wraz z pomieszczeniami mieszkalnymi oraz gruntem na którym posadowiony jest budynek stanowią jedną nieruchomość. Nieruchomość ta stanowi majątek Wnioskodawcy i małżonki (współwłasność łączna małżonków). Działalność piekarnicza, prowadzona jest w tym miejscu od ponad 100 lat. Od dnia 1 kwietnia 2014 r. Wnioskodawca wynajmuje te pomieszczenia wraz z pozostałymi składnikami majątku wchodzącymi w skład prowadzonego wcześniej przedsiębiorstwa (wyposażenie, pojazdy samochodowe i inne środki trwałe) swojemu synowi, który od tego dnia prowadzi w tym miejscu jednoosobową działalność gospodarczą również w zakresie piekarnictwa. W dalszym ciągu Wnioskodawca jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT, prowadzącym w rozumieniu art. 15 ustawy VAT działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu jako osoba fizyczna w sposób ciągły dla celów zarobkowych usługę najmu. Przedmiotem najmu są wszystkie składniki majątku wykorzystywane wcześniej przez Wnioskodawcę do prowadzenia działalności gospodarczej, tj. pomieszczenia wraz z wyposażeniem, pojazdy samochodowe i pozostałe składniki majątku stanowiące środki trwałe. Wnioskodawca prowadzi najem jako osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej (nie podlega wpisowi do CEIDG). Jako wynajmujący Wnioskodawca występuje jednoosobowo, bez udziału małżonki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00