Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 28.08.2014, sygn. IBPP2/443-506/14/ICz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-506/14/ICz

Czy w świetle przedstawionych faktów Spółka jest zobowiązana do korekty podatku należnego VAT zgodnie z art. 89a ust. 4 ustawy o VAT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 23 maja 2014r. (data wpływu 28 maja 2014r.), uzupełnionym pismem z 27 sierpnia 2014r. (data wpływu), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czy w świetle przedstawionych faktów Spółka jest zobowiązana do korekty podatku należnego VAT zgodnie z art. 89a ust. 4 jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 maja 2014r. wpłynął ww. wniosek, uzupełniony pismem z 27 sierpnia 2014r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czy w świetle przedstawionych faktów Spółka jest zobowiązana do korekty podatku należnego VAT zgodnie z art. 89a ust. 4.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

W dniu 31 grudnia 2010r. Sąd Rejonowy w T. ogłosił upadłość H. Sp. z o.o. - zwanej dalej Dłużnikiem - obejmującą likwidację majątku. W okresie przed ogłoszeniem upadłości, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka dokonywała - na podstawie zawartych umów - dostawy nośników energetycznych i świadczenia usług dystrybucji na rzecz Dłużnika, jednakże nie wszystkie należności zostały uregulowane. W dniu 11 lutego 2011r. Spółka zgłosiła do masy upadłości wierzytelności w kwocie 3.478.621,22. Pomimo ogłoszenia upadłości likwidacyjnej Dłużnik nadal pozostawał czynnym podatnikiem VAT. Spółka skorzystała wobec tego z możliwości korekty VAT w ramach ulgi na złe długi, ponieważ spełnione zostały wszystkie przesłanki, o których mowa w art. 89a ust. 2 u.p.t.u. Spółka, po uzyskaniu potwierdzenia odbioru przez dłużnika zawiadomienia o zamiarze skorygowania podatku należnego i nieuregulowaniu przez niego długu w terminie 14 dni od dnia otrzymania tego zawiadomienia, dokonała korekty podatku należnego w deklaracji za m-c sierpień 2011r. Dłużnik dokonał z kolei korekty podatku naliczonego podlegającego odliczeniu wynikającego z nieuregulowanych faktur w myśl art. 89b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Urząd skarbowy powstałe z tytułu tej korekty wierzytelności zgłosił do masy upadłości. Równocześnie Dłużnik usunął z listy wierzytelności część wierzytelności zgłoszonych przez Spółkę, które stanowiły równowartość podatku VAT w wysokości 573.464 zł. Syndyk w ramach prowadzonego postępowania w 2013r. dokonał sprzedaży majątku Dłużnika, a uzyskane środki w ramach realizacji planów podziału sukcesywnie przekazywał wierzycielom. Spółka jako wierzyciel otrzymała kwotę pomniejszoną o podatek VAT j.w. Dodatkowo Dłużnik pisemnie powiadomił Spółkę o przekazaniu podatku w kwocie 573.464 zł. bezpośrednio na konto Urzędu Skarbowego w ramach realizacji planu podziału.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00