Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 25.06.2014, sygn. IBPP4/443-128/14/BP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP4/443-128/14/BP

Czy sprzedaż majątku oddziału będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w przedstawionym wyżej stanie faktycznym?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku (data wpływu 26 marca 2014 r.), uzupełnione pismem z dnia 17 czerwca 2014 r. (data wpływu 24 czerwca 2014 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zbycia opisanego majątku spółki jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 marca 2014 r. został złożony do Organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zbycia opisanego majątku spółki. Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 24 czerwca 2014 r. (data wpływu 17 czerwca 2014 r.).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

X Sp. z o.o. w K (dalej Spółka) zamierza zawrzeć umowę zbycia oddziału Spółki, jako zorganizowaną masą majątkową. Oddział ten nie jest oddziałem samodzielnie bilansującym się czy też będącym na odrębnym rozrachunku finansowym. Stanowi on organizacyjnie wyodrębniony majątek służący świadczeniu usług klientom Spółki z określonego obszaru. Oddział stworzony jest na bazie najmowanej przez Spółkę nieruchomości, zabudowanej budynkami pełniącymi funkcje biurowe i magazynowe dla potrzeb działalności oddziału. Wyposażenie oddziału, będące własnością Spółki stanowią meble biurowe, regały magazynowe oraz sprzęt komputerowy. Całość wymienionego wyposażenia ma zostać zbyta w ramach zamierzonej transakcji. Maszyny i środki transportu służące działalności oddziału nie stanowią własności Spółki (leasing) i nie mogą być objęte zamierzoną transakcją. Dla potrzeb funkcjonowania oddziału Spółka zawarła umowy najmu nieruchomości, pomieszczeń biurowych i magazynowych, umowę na ochronę budynków oddziału, umowę na odbiór odpadów z oddziału, umowę na usługi telekomunikacyjne dla potrzeb oddziału oraz umowę na sprzątanie pomieszczeń zajmowanych przez oddział. We wszystkie wymienione umowy ma wstąpić nabywca. Nabywca będzie, na bazie nabytej zorganizowanej masy majątkowej oraz wskazanych umów, prowadzić działalność gospodarczą tożsamą z dotychczasową działalnością wykonywaną przez oddział Spółki. Majątek mający podlegać nabyciu może też służyć do prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej o innym charakterze niż dotychczasowa działalność oddziału. Nabywca przejmie pracowników zatrudnionych przez Spółkę dla potrzeb działalności oddziału na zasadzie art. 23 Kodeksu pracy jak również przejmie część środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, związaną z pracownikami zatrudnionymi w oddziale (jeżeli jest zobowiązany do tworzenia tego funduszu).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00