Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 27.06.2014, sygn. IBPP2/443-257/14/ICz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-257/14/ICz
Określenie momentu powstania obowiązku podatkowego dla dostawy towaru za pośrednictwem przewoźnika.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku, który wpłynął do tut. organu w dniu 13 marca 2014r., uzupełnionym pismem z 13 czerwca 2014r. (data wpływu 20 czerwca 2014r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania w którym miesiącu powstaje u sprzedawcy obowiązek podatkowy w przypadku dostawy towarów do nabywcy z magazynu sprzedawcy za pośrednictwem firmy transportowej działającej na zlecenie sprzedawcy - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13 marca 2014r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania w którym miesiącu powstaje u sprzedawcy obowiązek podatkowy w przypadku dostawy towarów do nabywcy z magazynu sprzedawcy za pośrednictwem firmy transportowej działającej na zlecenie sprzedawcy.
Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 13 czerwca 2014r. (data wpływu 20 czerwca 2014r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z 4 czerwca 2014r. znak: IBPP2/443-257/14/ICz.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny/zdarzenie przyszłe:
Spółka (Wnioskodawca/sprzedawca) jest czynnym podatnikiem VAT. W ramach prowadzonej działalności dokonuje sprzedaży towarów na rzecz podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Odbiorca zainteresowany nabyciem towaru składa zamówienie w Spółce, na którym są wyspecyfikowane oczekiwane warunki dostawy. W ogólnych warunkach sprzedaży sprzedawcy, obowiązującymi strony, widnieje zapis, iż Strony umowy uzgadniają warunki dostawy w oparciu o bazy dostawy określone w INCOTERMS 2000. Towar zamówiony przez odbiorcę odbierany jest bezpośrednio przez niego w oddziałach sprzedawcy lub w innym przypadku dostarczany do odbiorcy przez sprzedawcę za pośrednictwem zewnętrznych firm transportowych. Zlecenie do firmy transportowej składane jest przez sprzedawcę we własnym imieniu, on również ponosi koszty transportu. W przypadku utraty towaru przez firmę transportową to sprzedający jest stroną w postępowaniu odszkodowawczym (to on ma zawarte umowy z przewoźnikami). Współpraca Spółki z firmami spedycyjnymi odbywa się w oparciu o podpisane umowy o współpracy.
-
keyboard_arrow_right