Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 06.06.2014, sygn. IBPBII/1/436-79/14/MZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Czy w związku z podziałem spółki kapitałowej przez wydzielenie powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z 18 lutego 2014 r. (data wpływu do Biura 25 lutego 2014 r.), uzupełnionym 3 czerwca 2014 r., o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych podziału spółki przez wydzielenie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 lutego 2014 r. wpłynął do Biura ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych podziału spółki przez wydzielenie.

Z uwagi na fakt, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w piśmie z 20 maja 2014 r. znak: IBPB I/2/423-234/14/PC, IBPP3/443-209/14/EJ, IBPB II/1/436-79/14/MZ wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku. Wniosek uzupełniono 3 czerwca 2014 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (spółka z o.o.) prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie produkcji pozostałych maszyn specjalnego przeznaczenia, gdzie indziej nie sklasyfikowaną (PKD 28.99.Z). Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest m.in. produkcja linii technologicznych oraz maszyn własnej konstrukcji dla przemysłów: kablowego, przetwórstwa tworzyw sztucznych oraz dla branży metalowej. Poza głównym przedmiotem działalności Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie naprawy i konserwacji urządzeń pochodzących z rynku wtórnego, obrotu tymi urządzeniami i szeroko rozumianą obsługę klienta, które nie są bezpośrednio związane z działalnością produkcyjną. W skład majątku Wnioskodawcy wchodzi m.in. prawo użytkowania wieczystego gruntu działek składających się na pięć nieruchomości oraz prawo własności znajdujących się na nich budynków i urządzeń, tj. m.in. hydroforowni, studni, zbiornika wodnego i oczyszczalni, a także hali produkcyjno-magazynowej i budynku o charakterze biurowo-magazynowym. Teren poszczególnych działek jest uzbrojony siecią infrastruktury technicznej, która dostosowana jest do potrzeb przemysłowych i biurowo-przemysłowych znajdujących się na poszczególnych działkach obiektów. Ponadto w skład majątku Wnioskodawcy wchodzi prawo własności wyposażenia budynków, jak i środków trwałych służących do wykonywania działalności gospodarczej, w tym narzędzi, sprzętu komputerowego, wózków widłowych, przyczep i samochodów, a także środki niematerialne i prawne. Wnioskodawca zatrudnia na podstawie umowy o pracę kilkudziesięciu pracowników (m.in. pracowników zajmujących się obsługą hali produkcyjnej i magazynu, konserwacją maszyn, kierowców, pracowników odpowiedzialnych za obsługę klientów, sekretariat, księgowość wnioskodawcy i inne sprawy administracyjno-finansowe).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00