Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 29.01.2014, sygn. IBPP4/443-548/13/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP4/443-548/13/EK

dokumentowanie wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty uprawniającego do zastosowania stawki 0%

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 30 października 2013 r. (data wpływu 4 listopada 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty uprawniającego do zastosowania stawki 0% jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 listopada 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty uprawniającego do zastosowania stawki 0%.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. Świadczy usługi transportowe. Wnioskodawcy zdarza się wykonywać usługi przewozu towarów z terytorium Polski lub innego kraju UE do Norwegii lub Szwajcarii na zlecenie polskiego spedytora - czynnego podatnika VAT, posiadającego siedzibę na terenie Polski.

Usługa wykonywana jest na podstawie zlecenia otrzymanego od spedytora oraz na podstawie listu przewozowego CMR stosowanego w komunikacji międzynarodowej. W momencie wystawienia faktury VAT, jak również w terminie powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia usług, Wnioskodawca posiada jedynie kserokopię listu przewozowego CMR. Oryginalne dokumenty CMR trafiają do spedytora. Kserokopia dokumentu CMR nie jest poświadczona przez notariusza, ani w żaden inny sposób. Wnioskodawca nie posiada żadnych dokumentów z odprawy celnej czy też pieczęci celnej na CMR. Oprócz kopii faktury wystawionej z tytułu wykonanej usługi oraz kserokopii dokumentu CMR Wnioskodawca posiada również zlecenie od spedytora, w którym określa on miejsce załadunku i rozładunku oraz termin wykonania usługi. Zlecenie Wnioskodawca drukuje z otrzymanego maila bez żadnego podpisu spedytora zlecającego transport. Innych dokumentów Wnioskodawca nie posiada i nie będzie posiadał. W związku z powyższym za wykonaną usługę Wnioskodawca wystawia faktury VAT z zastosowaniem podstawowej stawki podatku w wysokości 23%. Niektórzy kontrahenci zwracają uwagę, że usługa ta jest usługą transportu międzynarodowego i powinni otrzymać fakturę z zastosowaną stawką 0% twierdząc, że z dokumentów przewozowych - listu przewozowego CMR wynika, że towar został wywieziony poza Unię Europejską.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00