Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 10.11.2014, sygn. IPTPP4/443-667/14-2/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP4/443-667/14-2/MK

1. Czy wniesienie przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu Cywilnego do nowo zawiązanej Spółki jawnej jest czynnością nie podlegającą podatkowi od towarów i usług?
2. Czy wnoszący aport - zbywca przedsiębiorstwa będący czynnym podatnikiem VAT prowadzący sprzedaż wyłącznie opodatkowaną musi korygować odliczenia VAT z tytułu: zakupionych po dniu 01 maja 2004 roku środków trwałych (art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług )?, przekazanych aportem zapasów to jest materiałów, wyrobów gotowych i towarów?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 września 2014 r. (data wpływu 12 września 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • uznania wniesienia aportem przedsiębiorstwa do nowo powstałej spółki jawnej za czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług,
  • braku obowiązku dokonania korekty odliczonego podatku VAT

jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 września 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • uznania wniesienia aportem przedsiębiorstwa do nowo powstałej spółki jawnej za czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług,
  • braku obowiązku dokonania korekty odliczonego podatku VAT.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni prowadzi jako osoba fizyczna indywidualnie działalność gospodarczą, pod nazwą Firma . Wnioskodawczyni zamierza wnieść całe przedsiębiorstwo aportem do spółki jawnej (wkład niepieniężny). Na dzień pisania wniosku spółka jawna nie została jeszcze zawiązana. Konsekwencją takiego działania zgodnie z art. 93 a, paragraf 2 pkt 2 Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2012 roku poz. 749 ze zmianami) będzie tzw. sukcesja generalna co oznacza, że spółka jawna, którą Wnioskodawczyni zamierza zawiązać wstąpi we wszelkie prawa i obowiązki przewidziane w przepisach prawa podatkowego, które dotyczyły wspólnika wnoszącego aportem przedsiębiorstwo. Dla celów VAT aport całego przedsiębiorstwa nie jest czynnością opodatkowaną - wynika to z art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Przekazanie przedsiębiorstwa nastąpi w formie aktu notarialnego. Pod pojęciem przedsiębiorstwa Wnioskodawczyni rozumie definicję zawartą w art. 55 Kodeksu Cywilnego, obejmującą w szczególności własność nieruchomości i ruchomości w tym urządzenia, materiały, towary, wyroby gotowe, licencje, zezwolenia, tajemnice przedsiębiorstwa, księgi i dokumenty związane z prowadzoną działalnością. Aport przedsiębiorstwa do Spółki jawnej nastąpi przed dokonaniem likwidacji działalności gospodarczej. Działalność, którą Wnioskodawczyni prowadzi polega wyłącznie na sprzedaży opodatkowanej - Spółka jawna przyjmująca przedsiębiorstwo również będzie miała w całości sprzedaż opodatkowaną. Po wniesieniu przedsiębiorstwa aportem inwentaryzacja materiałów, towarów, wyrobów gotowych i wyposażenia na dzień likwidacji przedsiębiorstwa wyniesie 0.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00