Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 23.09.2014, sygn. IPTPP2/443-532/14-2/IR, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP2/443-532/14-2/IR

W zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 8 lipca 2014 r. (data wpływu 14 lipca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lipca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Przedmiotem działalności Wnioskodawcy, będącego czynnym podatnikiem VAT, jest produkcja i sprzedaż elementów do stolarki z tworzyw sztucznych. Dokonując zamówienia nabywca wybiera sposób i miejsce odebrania towaru. Miejscem odbioru towaru może być:

  1. magazyn Wnioskodawcy - nabywca odbiera towar osobiście własnym transportem lub za pośrednictwem wskazanego przez siebie przewoźnika (w praktyce są to przypadki sporadyczne),
  2. magazyn odbiorcy - Wnioskodawca ma dostarczyć towar do miejsca wskazanego przez nabywcę.

W tej drugiej sytuacji możliwe są dwa sposoby dostarczenia towaru:

  1. Wnioskodawca dostarcza towar do nabywcy własnym transportem (do miejsca wskazanego przez nabywcę),
  2. towar dostarczany jest do nabywcy za pośrednictwem przewoźnika działającego na zlecenie Wnioskodawcy (najczęściej stosowany przez Wnioskodawcę sposób dostarczania towaru).

W zdecydowanej większości przypadków nabywcy wybierają dostarczenie towaru do ich magazynu, a transport towaru odbywa się z wykorzystaniem wskazanego przez Wnioskodawcę przewoźnika. Wnioskodawca zleca przewoźnikowi transport, pokrywając jego koszty (przewoźnik wystawia fakturę, w której jako nabywcę wskazuje Wnioskodawcę). W następnej kolejności Wnioskodawca przenosi koszty transportu na swojego klienta zamawiającego towar (koszty transportu uwzględniane są w fakturze dokumentującej dostawę towaru - jako wartość wkalkulowana w cenę towaru lub jako odrębna pozycja na fakturze). W niektórych przypadkach Wnioskodawca nie obciąża nabywców kosztami transportu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00