Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 23.09.2014, sygn. IPTPP2/443-532/14-2/IR, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP2/443-532/14-2/IR
W zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 8 lipca 2014 r. (data wpływu 14 lipca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 14 lipca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Przedmiotem działalności Wnioskodawcy, będącego czynnym podatnikiem VAT, jest produkcja i sprzedaż elementów do stolarki z tworzyw sztucznych. Dokonując zamówienia nabywca wybiera sposób i miejsce odebrania towaru. Miejscem odbioru towaru może być:
- magazyn Wnioskodawcy - nabywca odbiera towar osobiście własnym transportem lub za pośrednictwem wskazanego przez siebie przewoźnika (w praktyce są to przypadki sporadyczne),
- magazyn odbiorcy - Wnioskodawca ma dostarczyć towar do miejsca wskazanego przez nabywcę.
W tej drugiej sytuacji możliwe są dwa sposoby dostarczenia towaru:
- Wnioskodawca dostarcza towar do nabywcy własnym transportem (do miejsca wskazanego przez nabywcę),
- towar dostarczany jest do nabywcy za pośrednictwem przewoźnika działającego na zlecenie Wnioskodawcy (najczęściej stosowany przez Wnioskodawcę sposób dostarczania towaru).
W zdecydowanej większości przypadków nabywcy wybierają dostarczenie towaru do ich magazynu, a transport towaru odbywa się z wykorzystaniem wskazanego przez Wnioskodawcę przewoźnika. Wnioskodawca zleca przewoźnikowi transport, pokrywając jego koszty (przewoźnik wystawia fakturę, w której jako nabywcę wskazuje Wnioskodawcę). W następnej kolejności Wnioskodawca przenosi koszty transportu na swojego klienta zamawiającego towar (koszty transportu uwzględniane są w fakturze dokumentującej dostawę towaru - jako wartość wkalkulowana w cenę towaru lub jako odrębna pozycja na fakturze). W niektórych przypadkach Wnioskodawca nie obciąża nabywców kosztami transportu.