Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 25.07.2014, sygn. IPTPP1/443-378/14-2/IG, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP1/443-378/14-2/IG

Czy dokonywana przez Miasto sprzedaż działek podlega/będzie podlegać opodatkowaniu VAT według podstawowej stawki VAT w każdym z dwóch przedstawionych powyżej wariantów, tj. w przypadku, gdy przeznaczenie danej działki pod zabudowę wynika z:

  • miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, lub
  • decyzji o warunkach zabudowy?

    Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 maja 2014 r. (data wpływu 28 maja 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działek według stawki podstawowej 23% jest prawidłowe.

    UZASADNIENIE

    W dniu 28 maja 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

    • opodatkowania sprzedaży działek według stawki podstawowej 23%,
    • prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych w związku ze sprzedażą działek.

    We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

    Miasto, będące czynnym podatnikiem VAT, dokonuje sprzedaży niezabudowanych działek (gruntów) przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową lub/i komercyjną.

    Miasto pragnie zaznaczyć, iż działki nie były/nie są wykorzystywane przez Miasto do żadnych czynności (w sensie faktycznych/rzeczywistych czynności), stanowią jedynie element składowy jego majątku i są przeznaczone do sprzedaży. Miastu nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia ww. działek, gdyż Miasto nabyło ww. działki w drodze komunalizacji. Mienie państwowe stało się z mocy prawa mieniem Miasta zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 10 maja 1990 r. Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych.

  • close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00