Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 04.06.2014, sygn. IPTPP4/443-136/14-4/OS, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP4/443-136/14-4/OS

Sprzedaż nieruchomości.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 lutego 2014 r. (data wpływu 26 lutego 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 15 maja 2014 r. (data wpływu 19 maja 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • braku obowiązku opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży domu mieszkalnego jest prawidłowe,
  • braku obowiązku opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży pozostałych nieruchomości jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 lutego 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży nieruchomości.

Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 15 maja 2014 r. (data wpływu 19 maja 2014 r.) w zakresie doprecyzowania opisu sprawy, pytania oraz stanowiska.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest rolnikiem czynnym podatnikiem VAT. Zainteresowany posiada gospodarstwo rolne wraz z budynkami. Część gospodarstwa rolnego, otrzymał w spadku po rodzicach 23.09.1998 r. i teściach 23.03.2000 r. Niebawem dom Wnioskodawcy zostanie wyburzony i część gospodarstwa wraz z użytkami rolnymi zostanie przeznaczona pod budowę drogi ekspresowej krajowej, natomiast pozostałe budynki gospodarcze będzie mogła wykupić G. po uprawomocnieniu się decyzji na ww. drogę. Nie ma jednak gwarancji, że je wykupi. Gdy Wnioskodawca szukał działek budowlanych na odbudowę gospodarstwa rolnego według planu zagospodarowania przestrzennego Urzędu Gminy, okazało się, że Zainteresowany ma własne działki, które mogą być przeznaczone pod odbudowę siedliska. Dwie lub trzy działki budowlane Wnioskodawca zamierza sprzedać, a na pozostałej części chce odtworzyć gospodarstwo rolne i wybudować nowe budynki dla celów gospodarstwa rolnego. Planuje też sprzedać część gospodarstwa rolnego - działki rolne oraz budynki - odziedziczoną po teściach, około 4 hektary, ponieważ budowa krajowej znacznie wydłuży dojazd do tej części. Przychód ze sprzedanych działek Wnioskodawca przeznaczy na rozwój gospodarstwa i odbudowę siedliska. W związku z tym, że Zainteresowany jest czynnym podatnikiem VAT chciałby wiedzieć, czy od czynności sprzedaży działek będzie musiał odprowadzić podatek VAT. Jednocześnie Wnioskodawca zaznacza, że planuje zrezygnować z bycia czynnym podatnikiem VAT i stać się rolnikiem ryczałtowym. Według oceny Zainteresowanego, zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o VAT sprzedaż majątku osobistego nie jest działalnością gospodarczą. Sprzedaż wydzielonych działek nie będzie następowała w ramach działalności gospodarczej, a środki uzyskane ze sprzedaży pozostaną w majątku prywatnym podatnika. Sprzedaż nieruchomości nie będzie prowadzona w sposób ciągły.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00