Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 08.05.2014, sygn. IPTPP4/443-123/14-2/ALN, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP4/443-123/14-2/ALN
Czy zmiana podatnika VAT we wspólnym gospodarstwie rolnym dokonana w sposób i w okolicznościach wskazanych wyżej (część G poz. 68 wniosku) skutkuje po stronie Wnioskodawcy obowiązkiem opodatkowania podatkiem VAT towarów własnej produkcji i towarów, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów - zgromadzonych w gospodarstwie rolnym wg stanu na dzień zamiany podatnika VAT, a w konsekwencji obowiązkiem odprowadzenia z tego tytułu do urzędu skarbowego stosownego podatku VAT?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 13 lutego 2014 r. (data wpływu 20 lutego 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku opodatkowania podatkiem VAT towarów własnej produkcji i towarów, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów - zgromadzonych w gospodarstwie rolnym wg stanu na dzień zamiany podatnika VAT jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 lutego 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku opodatkowania podatkiem VAT towarów własnej produkcji i towarów, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów - zgromadzonych w gospodarstwie rolnym wg stanu na dzień zamiany podatnika VAT.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca prowadzi wyłącznie wspólnie z małżonką gospodarstwo rolne. Wnioskodawca pozostaje z żoną w ustroju małżeńskiej wspólności ustawowej. Od dnia 01.02.2010 r. Wnioskodawca zrezygnował z ustawowego zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług dla rolników ryczałtowych, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług i dokonał zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie VAT. Tym samym Wnioskodawca od dnia 01.02.2010 r. do chwili obecnej jest podatnikiem VAT czynnym w zakresie prowadzonego wspólnie z małżonką gospodarstwa rolnego. Od ww. dnia wszelkie faktury dotyczące tego gospodarstwa (przy nabyciu towarów i usług) są wystawiane wyłącznie na osobę Wnioskodawcy. Jednocześnie Wnioskodawca występuje w ramach wspólnego gospodarstwa rolnego w roli zbywcy (dostawcy) przy sprzedaży (dostawie) produktów rolnych. W okresie posiadania statusu podatnika VAT czynnego Wnioskodawca dokonywał zakupów towarów i usług, przy nabyciu których przysługiwało mu prawdo odliczenia podatku naliczonego, w tym Wnioskodawca dokonywał zakupu środków trwałych: maszyn i urządzeń, jak również zakupów związanych z nakładami inwestycyjnymi w posiadanym gospodarstwie rolnym. Z tytułu wyżej wymienionych zakupów Wnioskodawca korzystał z prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT, wykazując w deklaracjach rozliczeniowych niejednokrotnie nadwyżkę podatku VAT naliczonego nad podatkiem VAT należnym przeznaczoną do zwrotu na rachunek podatnika. Przedmiotowe nadwyżki podatku naliczonego nad należnym zwracane były przez właściwy urząd skarbowy na rachunek bankowy Wnioskodawcy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right