Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 11.04.2014, sygn. IPTPP4/443-41/14-2/OS, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP4/443-41/14-2/OS
Uznanie faktury korygującej za fakturę w rozumieniu art. 2 pkt 31 i uznanie jej za podstawę do obniżenia podstawy opodatkowania.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15 stycznia 2014 r. (data wpływu 20 stycznia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania faktury korygującej za fakturę w rozumieniu art. 2 pkt 31 i uznania jej za podstawę do obniżenia podstawy opodatkowania jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania faktury korygującej za fakturę w rozumieniu art. 2 pkt 31 i uznania jej za podstawę do obniżenia podstawy opodatkowania.
We wniosku przedstawiono następujące.
Podatnik jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Dokonuje dostawy wyrobów ceramiki budowlanej, przede wszystkim płytek ceramicznych. Nabywcami wyrobów produkowanych przez Podatnika są kupujący mający siedzibę w Polsce, w innych państwach UE oraz w państwach nie należących do UE. Wnioskodawca dokonuje sprzedaży wyrobów na podstawie umów handlowych zawartych z kontrahentami (Kupujący). Umowy określają wzajemne relacje stron, w tym ze sprzedaży produktów i towarów podatnika, organizowania transportu, szczegółowe warunki w zakresie składania zamówień i odbiorów, regulaminu i warunki płatności, cen i upustów, rozpatrywania reklamacji. Z umów łączących Wnioskodawcę z Kupującymi, które określają zasady przyznawania Kupującym rabatów wynika, że zamiarem stron jest stała współpraca handlowa i stałe zwiększanie ogólnej wielkości sprzedaży wyrobów dostarczanych przez Wnioskodawcę Kupującym. Kupujący zobowiązuje się dokonywania zakupów wyrobów oferowanych przez Wnioskodawcę, a Wnioskodawca zobowiązuje się przyznać Kupującym Rabat. Rabat ten dotyczy wszystkich dostaw wyrobów (inaczej mówiąc, Rabat przyznany jest na cały obrót między Stronami) a podstawą kalkulacji wysokości Rabatu będzie obrót na wybranych i ustalonych między stronami grupach wyrobów (Wyroby).