Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 24.02.2014, sygn. IPTPP2/443-982/13-2/JS, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP2/443-982/13-2/JS
nieopodatkowanie podatkiem VAT czynności wykonywanych przez Wnioskodawcę w ramach umowy cash poolingu oraz rozpoznanie importu usług i możliwość zastosowania zwolnienia od podatku przy nabyciu usług finansowych
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 grudnia 2013 r. (data wpływu 20 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie nieopodatkowania podatkiem VAT czynności wykonywanych przez Wnioskodawcę w ramach umowy cash poolingu oraz rozpoznania importu usług i możliwości zastosowania zwolnienia od podatku przy nabyciu usług finansowych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie nieopodatkowania podatkiem VAT czynności wykonywanych przez Wnioskodawcę w ramach umowy cash poolingu oraz rozpoznania importu usług i możliwości zastosowania zwolnienia od podatku przy nabyciu usług finansowych, a także podatku od czynności cywilnoprawnych.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka K. Sp. z o.o. (dalej: Spółka, Wnioskodawca) zajmuje się produkcją wysokiej klasy papierowych produktów higienicznych (m.in. ręczniki papierowe). Spółka jest członkiem międzynarodowej grupy kapitałowej G. (dalej: Grupa).
Wnioskodawca zamierza przystąpić do wewnętrznej umowy dotyczącej usług pieniężnych (In-House Cash Services Agreement) oraz do wewnątrzgrupowego, scentralizowanego procesu zarządzania płatnościami (dalej łącznie: Proces), administrowanych przez spółkę z Grupy T. (dalej: T.). Powyższa umowa i Proces będą spełniały definicję umowy nienazwanej cash poolingu. Powyższy krok jest następstwem decyzji podjętej przez Grupę, aby w lepszy sposób zarządzać zewnętrznymi i wewnętrznymi płatnościami spółek zależnych oraz aby scentralizować Proces i przypisać administrowanie nim jednej jednostce z Grupy (T.).