Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 20.02.2014, sygn. IPTPB2/436-138/13-3/TS, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi

Czy przekształcenie spółki komandytowo-akcyjnej w spółkę komandytową będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych ?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 listopada 2013 r. (data wpływu 4 grudnia 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 16 grudnia 2013 r. (data wpływu 19 grudnia 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki komandytowo-akcyjnej w spółkę komandytową jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki komandytowo-akcyjnej w spółkę komandytową.

W przedmiotowym wniosku i jego uzupełnieniu został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadził działalność gospodarczą w formie spółki komandytowo-akcyjnej (dalej: SKA). Wnioskodawca dokonał przed dniem 1 stycznia 2014 r. zmiany formy prowadzenia działalności gospodarczej.

Powyższa okoliczność wynika z faktu, że w dniu 11 grudnia 2013 r. wspólnicy Wnioskodawcy podjęli uchwałę o przekształceniu Wnioskodawcy w spółkę komandytową. Zmiana formy prawnej prowadzonej działalności polegała na przekształceniu Spółki komandytowo-akcyjnej w spółkę komandytową (dalej: Sp.K.) Przekształcenie zostało dokonane zgodnie z art. 581-584 Kodeksu Spółek Handlowych (Dz. U. z 2000 r., Nr 94, poz. 1037, z późn. zm., dalej: KSH). Celem przekształcenia jest wyłącznie zmiana formy prowadzonej działalności. W wyniku przekształcenia nie została zmieniona struktura właścicielska, tzn. do Spółki nie przystąpili nowi Wspólnicy, którzy na moment przekształcenia wnieśliby nowe wkłady do Sp.K. (spółki przekształconej). Jednocześnie, w momencie przekształcenia również dotychczasowi wspólnicy nie wnieśli do spółki przekształconej dodatkowych wkładów/składników majątkowych. Na moment przekształcenia majątek SKA składał się z kapitału zakładowego, wkładów komplementariusza, jak również kapitału zapasowego. W wyniku przekształcenia komplementariusz oraz akcjonariusz SKA zostali wspólnikami, o zróżnicowanym charakterze tj. komplementariusz SKA został komplementariuszem Sp.K., natomiast akcjonariusz SKA został komandytariuszem Sp.K.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00