Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 13.01.2014, sygn. IPTPP4/443-734/13-4/BM, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP4/443-734/13-4/BM

Opodatkowanie sprzedaży działki.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19 września 2013 r. (data wpływu 10 października 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 23 grudnia 2013 r. (data wpływu 30 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działki jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 października 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działki.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 23 grudnia 2013 r. (data wpływu 30 grudnia 2013 r.) o doprecyzowanie zdarzenia przyszłego, a ponadto Wnioskodawca wskazał, iż rezygnuje z odpowiedzi na drugie pytanie dotyczące ewentualnego zwolnienia z VAT.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Pytanie dotyczy opodatkowania podatkiem VAT transakcji sprzedaży działki.

Wnioskodawca w dniu 10 października 2007 r. zakupił działkę. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, działka ma przeznaczenie budowlane pod działalność usługową. Działkę tą Wnioskodawca kupił od osoby fizycznej, która nie wystawiła faktury, a jedyną podstawą była umowa sprzedaży zawarta w formie aktu notarialnego.

Wnioskodawca nadmienia, że w tym czasie był już płatnikiem VAT w zakresie wynajmu lokalu użytkowego. Nie prowadził wtedy działalności gospodarczej, był to najem prywatny. W okresie kilku kolejnych lat Wnioskodawca przeprowadził uzbrojenie działki. Od poniesionych nakładów na uzbrojenie działki Wnioskodawca nie odliczył podatku VAT. Po kilku latach Wnioskodawca dokupił inną, sąsiadującą działkę o powierzchni 352 m.kw. Od zakupu tej drugiej działki również Wnioskodawca nie odliczył podatku VAT, gdyż sprzedawcą była osoba fizyczna, która podobnie jak w pierwszym przypadku nie była podatnikiem VAT. Następnie Wnioskodawca dokonał scalenia tych dwóch działek w jedną. Całą wyżej opisaną inwestycję Wnioskodawca traktował jako prywatną lokatę kapitału z myślą o przyszłości. Wnioskodawca nie miał co do tej inwestycji żadnych skonkretyzowanych planów. Wnioskodawca nie wiedział, czy będzie na niej kiedyś coś budował, czy być może w przyszłości sprzeda ją. W roku 2009 Wnioskodawca zarejestrował działalność gospodarczą m.in. w zakresie wynajmu. W ramach działalności Wnioskodawca dokonywał różnych zakupów związanych ze sprzedażą opodatkowaną (głównie najmem).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00