Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 08.12.2014, sygn. ILPP4/443-498/14-2/ISN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/443-498/14-2/ISN

Podatek od towarów i usług w zakresie rozpoznania importu usług z tytułu nabycia biletów lotniczych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. przedstawione we wniosku z dnia 15 września 2014 r. (data wpływu 19 września 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozpoznania importu usług z tytułu nabycia biletów lotniczych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 września 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozpoznania importu usług z tytułu nabycia biletów lotniczych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Sp. z o.o. (dalej: Spółka) prowadzi działalność gospodarczą na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej (dalej: SSE) na podstawie dwóch zezwoleń:

  • Zezwolenia z dnia 31 stycznia 2005 r. oraz
  • Zezwolenia z dnia 18 stycznia 2011 r.

Spółka zajmuje się produkcją wyrobów gumowych. Jest podmiotem należącym do Grupy B, będącej jednym z największych światowych producentów opon i innych wyrobów przemysłu gumowego. Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem VAT w Polsce i prowadzi działalność podlegającą opodatkowaniu w zakresie sprzedaży tych towarów. Spółka zatrudnia średnio 75 pracowników na podstawie umowy o pracę. Spółka zatrudnia również doświadczonych pracowników oddelegowanych przez B Oddelegowani pracownicy zatrudniani są na podstawie umowy o pracę lub stosowną uchwałą zostają powołani do pełnienia funkcji w organach Spółki, pozostając jednocześnie pracownikami B. Spółka zakupuje bilety lotnicze dla pracowników w celu wyjazdu służbowego. Zakupuje ona również, stosując się do postanowień stosownej umowy (czy to umowy o pracę czy umowy o powołanie), bilety lotnicze dla członków rodzin pracowników oddelegowanych przez B. Podróże odbywane są na terytorium UE jak i poza jej terytorium. Każdorazowo jednak podróż rozpoczyna się bądź kończy na terytorium Polski. Bilety lotnicze, zarówno dla pracowników jak i członków rodzin osób oddelegowanych, nabywane są od zagranicznych przewoźników, co udokumentowane jest każdorazowo fakturą wystawioną przez danego przewoźnika. Faktura zawiera informację w języku niemieckim i angielskim, że za rozliczenie podatku odpowiedzialny jest nabywca (Steuerschuldnerschaft des Leistungsempfängers Reverse Charge). Wystawiana jest ona na kilka tygodni przed wykonaniem usługi. Płatność, dokonywana na jej podstawie, również przypada przed datą wykonania usługi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00