Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 12.09.2014, sygn. ILPP1/443-573/14-2/AS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-573/14-2/AS

Opodatkowanie podatkiem VAT dostawy działek gruntowych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 8 lipca 2014 r. (data wpływu 10 lipca 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie podlegania opodatkowaniu podatkiem VAT dostawy działek gruntowych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 lipca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie podlegania opodatkowaniu podatkiem VAT dostawy działek gruntowych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W roku 2011 Wnioskodawca dostał w darowiźnie od swojej babci nieruchomość składającą się z kilku działek o łącznej powierzchni 63,3790 ha. Działki te w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczone są pod zabudowę mieszkaniową (położone są poza granicami specjalnych stref ekonomicznych). Przedmiotowa nieruchomość weszła w skład majątku osobistego (prywatnego) Wnioskodawcy i powiększyła Jego gospodarstwo rolne, które osobiście Zainteresowany prowadzi od roku 2003. Pomimo zapisów w mpzp, działki będące przedmiotem darowizny były i są użytkowane rolniczo (płody rolne z przedmiotowych działek były sprzedawane), a w wypisie z rejestru są oznaczone jako użytki rolne. Obecnie Wnioskodawca chciałby zbyć jedną albo więcej działek, w związku z czym podzielił działki na kilkanaście (58) mniejszych w celu poprawienia atrakcyjności nieruchomości (jednak już przed podziałem działki były uzbrojone i posiadały dostęp do drogi publicznej). Oświadczył również, że nie posiada i nie posiadał statusu rolnika ryczałtowego, i nie prowadzi żadnej działalności pozarolniczej opodatkowanej podatkiem od towarów i usług; jest natomiast zarejestrowany jako podatnik VAT. Wcześniej dokonywał tylko sprzedaży nieruchomości wchodzących w skład Jego gospodarstwa rolnego - majątku osobistego. Obecnie przedmiotowa nieruchomość jest wydzierżawiona, ale nadal jest użytkowana rolniczo.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00