Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 08.09.2014, sygn. ILPP2/443-640/14-2/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-640/14-2/JK

Podatek od towarów i usług w zakresie sposobu rozliczenia marży.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Komandytowej, przedstawione we wniosku z 30 maja 2014 r. (data wpływu 9 czerwca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu rozliczenia marży jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 czerwca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu rozliczenia marży.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest zapisany w KRS oraz w Rejestrze Organizatorów Turystyki Marszałka Województwa prowadzi w P. biuro turystyczne. Działając zgodnie z zasadami zawartymi w Ustawie o rachunkowości spółka prowadzi pełną księgowość. Wpłaty zaliczkowe dokonywane przez osoby fizyczne na imprezy turystyczne w przyszłych miesiącach nie stanowią dochodu w momencie wpłaty ani też nie stanowią podstawy do ustalenia marży. Podstawowym problemem Spółki jest zagadnienie związane ze sposobem i terminem ustalania marży. Wnioskodawca będzie organizował imprezy turystyczne do krajów Unii Europejskiej oraz poza nią. Imprezy turystyczne będą się odbywać do kilku ośrodków wypoczynkowych w takich krajach jak Bułgaria, Grecja, Hiszpania, Albania i inne. Istotny problem powstanie w momencie rozliczania marży, ponieważ w żadnych przepisach nie określono, czy marżę należy rozliczać wg poszczególnych imprez-wyjazdów, czy też za okres objęty deklaracją VAT-7, w której zostanie ona uwidoczniona. Rozliczanie marż za poszczególne imprezy-wyjazdy będą dość skomplikowane, ponieważ wynajęty autokar zawozi turystów np. do Czarnogóry, Chorwacji, Bułgarii i Albanii, a w drodze powrotnej zabiera turystów z Malty i Czech. Przewoźnik za wykonaną usługę transportową wystawi jedną fakturę, której rozliczenie na poszczególne imprezy jest bardzo skomplikowane i trudne. Podobnie wygląda sytuacja przy rozliczaniu kosztów miejsc noclegowych, które wykupuje się przed sezonem na umówioną ilość nie zależnie od ich wykorzystania. Faktury za noclegi właściciel hotelu wystawia za okres miesięczny lub cały sezon na wcześniej zakontraktowaną ilość noclegów. Przystępując do ustalenia marży za okres deklaracyjny maksymalnie ograniczamy ilość ewentualnych błędów (prosty sposób rozliczenia usługi transportowej i noclegów). Marża ustalona na poszczególne imprezy będzie wartością przybliżoną obarczoną błędem. Ponadto w celu dalszej eliminacji ewentualnych błędów w obliczeniach marży chcemy rozliczać marżę łącznie dla wszystkich imprez w danym kraju w danym okresie deklaracyjnym. Prowadzone prawidłowo zapisy księgowe dot. ponoszonych kosztów dla bezpośredniej korzyści turysty oraz uzyskanych wpłat od turystów z tyt. uczestnictwa w imprezach zakończonych w okresie deklaracyjnym pozwolą na ustalenie marży w prawidłowej wysokości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00