Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 29.07.2014, sygn. ILPB2/436-116/14-2/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

Cash-pooling.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 25 kwietnia 2014 r. (data wpływu 29 kwietnia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy cash-poolingu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 kwietnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy cash -poolingu.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką kapitałową prawa polskiego. B należy do grupy kapitałowej A . Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji i przetwórstwa wyrobów mięsnych.

W celu efektywnego zarządzania zasobami finansowymi, m.in. poprzez obniżenie kosztów finansowych ze względu na optymalne wykorzystanie nadwyżek oraz pokrycie niedoborów środków pieniężnych, w Grupie A został wdrożony system zarządzania finansami, tzw. cash-pooling (w dalszej części cash-pooling). W cash-poolingu uczestniczy wiele podmiotów, w tym m.in. spółki z siedzibą w Niemczech. Wnioskodawca w najbliższym czasie planuje przystąpić do cash-poolingu.

Umowną podstawę dla funkcjonowania cash-poolingu tworzą m.in.:

  • umowa między A AG (w dalszej części − A ), uczestniczącym bankiem i Spółką oraz umowa między A , uczestniczącym bankiem i każdym z pozostałych uczestników,
  • umowa między A i Spółką dotycząca prowadzenia cash-poolingowego konta do zarządzania rozliczeniami,
  • odrębne umowy dotyczące prowadzenia cash-poolingowych kont do zarządzania rozliczeniami między A i poszczególnymi uczestnikami cash-poolingu (innymi aniżeli Spółka).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00