Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 19.08.2014, sygn. ILPP1/443-405/14-2/HW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-405/14-2/HW

1. Czy właściwe jest przyjęcie, że podstawę opodatkowania transakcji stanowi jedynie wartość prawa użytkowania wieczystego gruntu, jako że nakłady Dzierżawcy nie zostaną do momentu transakcji sprzedaży rozliczone pomiędzy stronami transakcji, a umowa dzierżawy nie zostanie rozwiązana?
2. Czy w przypadku prawidłowego stanowiska odnośnie pkt. 1 zasadne jest przyjęcie, że właściwe jest ustalenie stawki opodatkowania w kwocie stawki podstawowej, tj. 23 %?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki akcyjnej przedstawione we wniosku z dnia 14 maja 2014 r. (data wpływu 19 maja 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy prawa wieczystego użytkowania gruntu zabudowanego budynkami i budowlą wzniesionymi przez dzierżawcę jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 maja 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy prawa wieczystego użytkowania gruntu zabudowanego budynkami i budowlą wzniesionymi przez dzierżawcę.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka akcyjna zamierza sprzedać obecnemu Dzierżawcy, tj. Sp. z o.o. prawo użytkowania wieczystego. Spółka jest czynnym podatnikiem VAT i aktualnie dzierżawi to prawo użytkowania wieczystego na podstawie umowy dzierżawy z dnia 16 marca 1994 r. na okres 25 lat. Dzierżawca przedmiot dzierżawy wykorzystuje do prowadzenia działalności handlowej w postaci stacji benzynowej, a także część działki poddzierżawia firmie do prowadzenia działalności gastronomicznej. W przypadku sprzedaży przedmiotu dzierżawy, Dzierżawcy przysługuje prawo pierwokupu. Dzierżawca za zgodą Spółki poczynił na dzierżawionym terenie nakłady w postaci wybudowania budynku stacji benzynowej i związanej z nią budowli. Poczyniono również nakłady na wybudowanie budynku restauracji i związanej z nią budowli. Wszystkie poczynione nakłady nie były dokonywane przez Wnioskodawcę i nie znajdują się w jego ewidencji środków trwałych. Do momentu sprzedaży prawa użytkowania wieczystego umowa dzierżawy nie będzie rozwiązana a poczynione przez Dzierżawcę nakłady nie będą przedmiotem rozliczenia pomiędzy stronami transakcji. Prawo użytkowania wieczystego gruntu Spółka uzyskała w latach 1993-1995 na podstawie decyzji wydanych przez Wojewodę Prawo użytkowania wieczystego nie podlegało wówczas Ustawie o podatku od towarów i usług. Spółka po uzyskaniu operatu szacunkowego przedmiotu sprzedaży, jako spółka Skarbu Państwa, jest zobowiązana ogłosić przetarg na zbycie tej nieruchomości. W przypadku gdy zwycięzcą przetargu zostanie inny podmiot niż dotychczasowy Dzierżawca, to Spółka, po rozliczeniu nakładów z Dzierżawcą przyjmie za podstawę opodatkowania całą wartość transakcji łącznie z nakładami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00