Interpretacja indywidualna z dnia 18.04.2014, sygn. ILPP1/443-131/14-2/JSK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-131/14-2/JSK
Czy kwoty otrzymywane przez Wnioskodawcę od stacji demontażu za przyjęcie pojazdu wycofanego z eksploatacji podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Miasta przedstawione we wniosku z dnia 12 lutego 2014 r. (data wpływu 17 lutego 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia, czy kwoty otrzymywane przez Wnioskodawcę od stacji demontażu za przyjęcie pojazdu wycofanego z eksploatacji podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 lutego 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej od towarów i usług w zakresie ustalenia, czy kwoty otrzymywane przez Wnioskodawcę od stacji demontażu za przyjęcie pojazdu wycofanego z eksploatacji podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Ustawą z dnia 22 lipca 2010 r. o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2010 r. Nr 152, poz. 1018 ze zm.) zostały nałożone na Starostów dodatkowe zadania z zakresu usuwania pojazdów z drogi i przechowywania ich na parkingu.
Miasto (dalej: Wnioskodawca, Miasto, Zainteresowany) jest miastem na prawach powiatu, zatem Prezydent Miasta występuje jako Starosta. W przypadku nieodebrania przez właściciela usuniętego na parking strzeżony pojazdu właściwy organ, czyli Prezydent Miasta, kieruje wniosek do sądu o orzeczenie przepadku pojazdu na własność Miasta. Po uprawomocnieniu się postanowienia sądu, pojazd staje się własnością Wnioskodawcy. Następnie zostaje powołany rzeczoznawca - biegły skarbowy, który określa wartość pojazdu oraz jego stan techniczny. Pojazdy o niskiej wartości oraz zagrażające bezpieczeństwu w ruchu drogowym kwalifikowane są do przekazania stacji demontażu pojazdów. Są to pojazdy w przeważającej większości zarejestrowane, ale niesprawne technicznie, zniszczone, zużyte. Traktowane są przez stację demontażu jako zużyty nienadający się do użytkowania pojazd, dla którego przyporządkowano odpowiednio kod odpadu 16 01 04.