Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 18.02.2014, sygn. ILPB3/423-554/13-2/PR, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-554/13-2/PR

Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na podatek od czynności cywilnoprawnych, koszty sądowe, koszty komornika, koszty zastępstwa procesowego oraz koszty wynagrodzeń pracowników etatowych oraz prezesa zarządu Spółki oraz w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na koszty administracyjno-biurowe oraz koszty usług zewnętrznych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z 14 listopada 2013 r. (data wpływu 18 listopada 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na:

  • podatek od czynności cywilnoprawnych, koszty sądowe, koszty komornika, koszty zastępstwa procesowego oraz koszty wynagrodzeń pracowników etatowych oraz prezesa zarządu Spółki jest nieprawidłowe,
  • koszty administracyjno-biurowe oraz koszty usług zewnętrznych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 listopada 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

We wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca prowadzi działalność m.in. w zakresie windykacji wierzytelności na zlecenie kontrahentów. Wnioskodawca planuje w ramach prowadzonej działalności dokonywać zakupu wierzytelności w celu ich windykacji we własnym imieniu i na własne ryzyko. Czynności windykacyjne i prawne będą realizowane w większości przypadków przez podmioty zewnętrzne (kancelarie prawne, jednoosobowe firmy), które na koniec ustalonego okresu rozliczeniowego (np. miesiąca) wystawią faktury za wykonane czynności windykacyjne w danym okresie. Zgodnie z zawartymi przez Wnioskodawcę umowami z podmiotami zewnętrznymi świadczącymi usługi w zakresie windykacji należności wynagrodzenie należne tym podmiotom będzie co do zasady ustalane jako stawki ryczałtowe, np.: za godzinę pracy lub za miesiąc. Ponadto działania w zakresie windykacji należności będą również podejmowane (głównie w zakresie obsługi administracyjnej) przez pracowników etatowych Wnioskodawcy (na dzień złożenia niniejszego wniosku jest to jedna osoba) oraz osobę otrzymującą wynagrodzenie za pełnienie funkcji prezesa zarządu Spółki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00