Interpretacja indywidualna z dnia 18.03.2014, sygn. ILPB3/423-608/13-2/JG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-608/13-2/JG
Czy zapłacone przez Spółkę odsetki od nieterminowych wpłat należności na rzecz innych niż Polska państw członkowskich Unii Europejskiej stanowią koszt uzyskania przychodu?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, reprezentowanej przez pełnomocnika, przedstawione we wniosku z 20 grudnia 2013 r. (data wpływu 23 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 23 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz opis zdarzenia przyszłego.
Spółka (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) zajmuje się produkcją kół z metali lekkich, felg. W toku prowadzenia działalności Spółka dokonuje przemieszczenia własnych towarów z terytorium Polski do centrów logistycznych położonych w innych krajach Unii Europejskiej. W takich przypadkach kontrahenci Spółki mający siedzibę i zarejestrowani dla celów podatku VAT w tych krajach Unii Europejskiej dokonują pobrań towarów z przedmiotowych centrów.
W krajach Unii Europejskiej obowiązują różne zasady dotyczące rozliczenia podatkowego oraz obowiązków rejestracji dla celów podatkowych w takich przypadkach.
Co do zasady Spółka stara się pozyskać każdorazowo informacje co do obowiązków rejestracyjnych oraz innych związanych z prowadzeniem działalności w krajach Unii Europejskiej. Niemniej jednak nie zawsze istnieje możliwość zweryfikowania przepisów państw członkowskich w sposób wystarczający, a co za tym idzie Spółka nie może wykluczyć pominięcia pewnych kwestii w ramach rozliczeń w innych państwach Unii Europejskiej.