Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 10.02.2014, sygn. ILPB1/415-1237/13-2/AMN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB1/415-1237/13-2/AMN

Zryczałtowany podatek dochodowy od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania przychodów w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz w zakresie limitu przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 listopada 2013 r. (data wpływu 12 listopada 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania przychodów w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz w zakresie limitu przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 listopada 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne możliwości opodatkowania przychodów w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz w zakresie limitu przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu x września 2012 roku Wnioskodawczyni otworzyła działalność gospodarczą, która mieści się pod PKD nr 2041Z. Opisowo w zakresie działalności Wnioskodawczyni zajmuję się produkcją detergentów chemicznych, środków czyszczących, myjących, odtłuszczających itp. oraz sprzedażą tych wyrobów. Sporadycznie może występować również handel wyrobami nie wyprodukowanymi przez Wnioskodawczynię. Klasyfikacja statystyczna usług, które Wnioskodawczyni wykonuje, to 20.41.44.0, 13.92.29.0, 13.95.10.0. Jako formę opodatkowania w podatku dochodowym Wnioskodawczyni wybrała ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Mąż Wnioskodawczyni od września 2001 roku prowadzi również działalność gospodarczą, którą ma identyczny profil działalności jak działalność Wnioskodawczyni. Wnioskodawczyni i mąż Wnioskodawczyni mają również wspólnych odbiorców i dostawców (inni też mogą się pojawić) i także dochody męża Wnioskodawczyni z tytułu prowadzenia tej działalności gospodarczej od lat są opodatkowane w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Obecnie Wnioskodawczyni i mąż Wnioskodawczyni posiadają rozdzielność majątkową, wcześniej jej nie było. Wnioskodawczyni wraz z mężem planuje również założenie z mężem Spółki Jawnej, w której będzie dwóch udziałowców: Wnioskodawczyni oraz mąż Wnioskodawczyni. Spółka będzie również prowadziła działalność gospodarczą mieszczącą się pod PKD 2041Z − czyli taką samą jak dotychczasowe działalności Wnioskodawczyni oraz męża Wnioskodawczyni PKWIU 20.41.44.0, 13.92.29.0, 13.95.10.0 Dodatkowo Spółka będzie produkować i sprzedawać mieszaniny, składające się z naturalnych olejków w właściwościach odwalniających i dezodoryzujących powietrze zanieczyszczone związkami złowonnymi. PKWIU w tym zakresie ma numer 20.41.41.0. Wnioskodawczyni i mąż Wnioskodawczyni będą również mieć takich samych dostawców i odbiorców i nie wykluczają transakcji miedzy firmą Wnioskodawczyni a Spółką, a także między firmą męża Wnioskodawczyni a Spółką lub miedzy firmą Wnioskodawczyni a firmą męża Wnioskodawczyni. Wspólnicy Spółki Jawnej (czyli Wnioskodawczyni i mąż Wnioskodawczyni) będą opodatkowywać swoje dochody z tytułu udziałów w Spółce Jawnej ryczałtem ewidencjonowanym od przychodów w stosunku do swoich udziałów. Po otwarciu Spółki Jawnej zarówno działalność gospodarcza Wnioskodawczyni oraz działalność męża Wnioskodawczyni, które już obecnie Wnioskodawczyni i mąż Wnioskodawczyni prowadzą, będą prowadzone nadal − nie będą one zamykane.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00