Interpretacja indywidualna z dnia 15.01.2014, sygn. ILPP1/443-952/13-2/AI, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-952/13-2/AI
Czy Wnioskodawca jest uprawniony do pełnego odliczenia podatku VAT od faktur dokumentujących raty leasingowe za ten bankowóz, a co za tym idzie do odliczania VAT od zakupów paliwa do bankowozu?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 16 października 2013 r. (data wpływu 17 października 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego z tytułu leasingu (rat leasingowych) pojazdu o przeznaczeniu specjalnym (bankowozu) oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu paliwa służącego do jego napędu jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 października 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego z tytułu leasingu (rat leasingowych) pojazdu o przeznaczeniu specjalnym (bankowozu) oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu paliwa służącego do jego napędu.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą: PKD 55.10.Z (hotele) oraz 56.10.A (restauracje). W lutym 2012 r. Zainteresowany zawarł umowę leasigu operacyjnego bankowozu typu C. Samochód (bankowóz) posiada niezbędne dla tego typu pojazdów wyposażenie, tj.: monitoring satelitarny, zabezpieczenia i alarmy antynapadowe oraz kasetę na pieniądze.
Bankowóz służy Wnioskodawcy wyłącznie w prowadzonej działalności gospodarczej. Zainteresowany używa go przede wszystkim do bezpiecznego codziennego przewozu utargów z restauracji oraz z hotelu do banku celem wpłaty na rachunek bankowy oraz przewozów pobranych z konta bankowego pieniędzy na wszelkie płatności gotówkowe, w tym wypłaty wynagrodzeń dla zatrudnionych u Wnioskodawcy pracowników i zleceniobiorców. Utargi dobowe, szczególnie w sezonie sięgają znacznych kwot. Poza tym bankowóz, po złożeniu tylnych siedzeń ma znaczną przestrzeń ładunkową. Pod hotel Zainteresowanego i restaurację nie ma wjazdu dla autokarów (zakaz) i często Wnioskodawca musi dowozić swoich gości hotelowych (ze znacznym bagażem) pod hotel. Wtedy, w trakcie przewożenia bagażu, Zainteresowany odpowiada za niego finansowo oraz wizerunkowo. Dodatkowo samochód służy do codziennych zakupów zaopatrzeniowych, wożenia pościeli (z hotelu) oraz obrusów (z restauracji) do pralni i innych doraźnych potrzeb.