Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 14.10.2014, sygn. ITPP2/443-879/14/KT, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-879/14/KT
Brak opodatkowania wpłat dokonywanych przez mieszkańców na poczet montażu zestawów solarnych na budynkach mieszkalnych oraz brak prawa do odliczenia i zwrotu podatku naliczonego przy zakupie i montażu tych zestawów.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 czerwca 2014 r. (data wpływu 4 lipca 2014 r.), uzupełnionym w dniu 7 października 2014 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania wpłat dokonywanych przez mieszkańców na poczet montażu zestawów solarnych na budynkach mieszkalnych oraz braku prawa do odliczenia i zwrotu podatku naliczonego przy zakupie i montażu tych zestawów jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 lipca 2014 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 7 października 2014 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania wpłat dokonywanych przez mieszkańców na poczet montażu zestawów solarnych na budynkach mieszkalnych oraz braku prawa do odliczenia i zwrotu podatku naliczonego przy zakupie i montażu tych zestawów.
We wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Gmina złożyła wniosek o dofinansowanie realizacji projektu pn.: B., ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2007−2013. Projekt polega na zapewnieniu mieszkańcom dostępności do pozyskiwania ciepłej wody użytkowej. Gmina, w złożonym wniosku o dofinansowanie, zakwalifikowała podatek od towarów i usług do kosztów kwalifikowalnych podlegających refundacji. Instalacje solarne będą montowane na budynkach mieszkalnych należących do osób fizycznych. Pomiędzy Gminą, a mieszkańcem biorącym udział w projekcie, zostały zawarte dwie umowy. Jedna umowa − na użyczenie do bezpłatnego używania nieruchomości zabudowanej (części dachu oraz części wewnętrznej budynku mieszkalnego) o powierzchni niezbędnej do zainstalowania zestawu solarnego, druga umowa − na wpłatę na rachunek bankowy Gminy darowizny z przeznaczeniem na realizację projektu. Umowa nie narzuca obowiązku dokonania wpłaty darowizny przed montażem zestawu solarnego. Wpłata ma być dokonana w terminie 14 dni od dnia zawiadomienia przez Gminę o możliwości dokonywania wpłat. Wpłaty z tego tytułu będą ujęte w klasyfikacji budżetowej, jako otrzymane spadki, zapisy i darowizny w postaci pieniężnej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right