Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 22.12.2014, sygn. ITPP2/443-1710/14/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1710/14/PS

Nieuznanie składników majątkowych i niemajątkowych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 grudnia 2014 r. (data wpływu 15 grudnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie nieuznania składników majątkowych i niemajątkowych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa i prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z ich nabyciem jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 grudnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie nieuznania składników majątkowych i niemajątkowych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa i prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z ich nabyciem.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Sp. z o. o. (dalej: Spółka, Wnioskodawca) prowadzi działalność rolniczą polegającą na sadzeniu i hodowli najlepszych odmian wysokiej jakości topoli hybrydowej. W związku z rozwojem swojej działalności zamierza nabyć grunty rolne. Spółka podjęła czynności mające na celu nabycie gruntów rolnych od innego podmiotu (dalej: Sprzedawca). Sprzedawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, która prowadzi gospodarstwo rolne specjalizujące się w produkcji roślinnej: uprawie zbóż, rzepaku, koniczyny i drzew ozdobnych. Spółka nie jest rolnikiem ryczałtowym w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy o VAT. W skład gospodarstwa rolnego Sprzedawcy wchodzą następujące składniki majątkowe: nieruchomości gruntowe, w tym grunty rolne, grunty leśne, nieużytki, budynek biurowy, duża chłodnia, mała chłodnia, magazyn, budynek z wagą, gorzelnia, zbiornik z wodą, 6 domów wypoczynkowych, warsztat, 2 wiaty dla maszyn rolniczych, 3 magazyny, suszarnia zbóż, stróżówka, suszarnia trawy, stodoła, stary młyn, maszyny rolnicze (m. in. kombajny, ciągniki, przyczepy wywrotki, samochody ciężarowe, wózki widłowe, siewnik), komputery i sprzęt biurowy, samochód osobowy, samochód typu pickup, infrastruktura (w skład której wchodzą m. in. drogi wewnętrzne, place techniczne, ogrodzenia, instalacje elektryczne, wodociągi oraz oczyszczalnia ścieków), znak handlowy Sprzedawcy. Dodatkowo Sprzedawca zatrudnia 8 pracowników na pełnym etacie oraz innych na niepełnym etacie, a także kadrę zarządzającą (m. in. głównego księgowego, agronoma, prezesa zarządu).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00