Interpretacja indywidualna z dnia 27.10.2014, sygn. ITPP1/443-923/14/KM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-923/14/KM
podatek od towarów i usług w zakresie prawa do zwrotu różnicy kwoty podatku naliczonego.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 29 lipca 2014 r. (data wpływu 5 sierpnia 2014 r.) uzupełnionym w dniu 4 września 2014 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zwrotu różnicy kwoty podatku naliczonego jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 sierpnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zwrotu różnicy kwoty podatku naliczonego.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka zamierza prowadzić inwestycję, polegającą na budowie hali produkcyjno-magazynowej z zapleczem socjalno-biurowym. W tym celu dokonywać będzie zakupów towarów i usług na cele inwestycyjne, które w przyszłości związane będą z działalnością opodatkowaną w postaci sprzedaży lub zagospodarowania środka trwałego.
W najbliższym czasie, po rozpoczęciu inwestycji, Spółka ponosić będzie zatem wydatki opodatkowane, nie dokonując przy tym typowych czynności, z których wynikałaby możliwość zapewnienia jej zwrotu naliczonego podatku VAT. Do takiego zwrotu dojdzie jednak najpóźniej w momencie zakończenia inwestycji.
W uzupełnieniu wniosku wskazano, że Spółka ponosić będzie wydatki opodatkowane w postaci zakupu materiałów budowlanych i zakupu usług robót budowlanych. Wydatki te dokumentowane będą z faktur VAT płatnych przy częściowych odbiorach robót. W ten sposób Spółka dokonywać będzie nakładów na inwestycję. Zanim inwestycja zostanie ukończona, Spółka nie będzie jednak prowadzić takiej działalności, która zapewniałaby jej bieżący zwrot naliczonego podatku VAT. Dopiero z momentem ukończenia inwestycji podejmie ona działalność opodatkowaną w postaci sprzedaży towarów i usług oraz w postaci zagospodarowania środka trwałego poprzez jego wykorzystanie na potrzeby prowadzonej działalności oraz poprzez częściowy podnajem innym podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą. Spółka zaznaczyła, iż jej działalność opodatkowana podlegać będzie podstawowemu reżimowi podatkowemu będzie rozliczać się na zasadach ogólnych, bez wyłączeń wynikających z ustawy o podatku od towarów i usług.