Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 03.10.2014, sygn. ITPP3/443-278/14/MD, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP3/443-278/14/MD

Zasadności korzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ustawy, w kontekście wykonywania określonych usług o charakterze szkoleniowym

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 maja 2014 r. (data wpływu 5 czerwca 2014 r.), uzupełnionym w dniach 4 i 29 września 2014 r. (daty wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zasadności korzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ustawy, w kontekście wykonywania określonych usług o charakterze szkoleniowym jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 czerwca 2014 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniach 4 i 29 września 2014 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zasadności korzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ustawy, w kontekście wykonywania określonych usług o charakterze szkoleniowym.

We wniosku oraz jego uzupełnieniach zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod nazwą . Działalność polega na świadczeniu usługi szkoleniowej DP Operatorów (Operatorów Dynamicznego Pozycjonowania) na poziomie podstawowym (DP Basic) i poziomie zaawansowanym (DP Advanced). Obecnie Wnioskodawca nie jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, gdyż korzysta ze zwolnienia od opodatkowania usług na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Usługi świadczone przez Wnioskodawcę polegają na tym, że zawiera z Akademią .(dalej jako Akademia) umowy, na mocy których jako instruktor uprawniony przez (dalej jako NI), zobowiązuje się do świadczenia usługi szkoleniowej DP Operatorów (Operatorów Dynamicznego Pozycjonowania) na poziomie podstawowym (DP Basic) i poziomie zaawansowanym (DP Advanced). Podmiotem organizującym i prowadzącym kurs jest Akademia w ramach Studium . Wnioskodawca jest jedynie instruktorem prowadzącym kurs. Przychody uzyskiwane przez Wnioskodawcę z tytułu prowadzenia szkoleń DP Operatorów są przychodami wymienionymi w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.). Umowy są zawierane na poszczególne kursy organizowane przez Akademię. Na gruncie Kodeksu cywilnego dana umowa jest umową zlecenia. Za realizację umowy istniejącej miedzy kursantami a Akademią odpowiedzialność ponosi Akademia. Wnioskodawca ponosi odpowiedzialność za realizację umowy zawartej przez niego z Akademią. Stosunek łączący Wnioskodawcę z Akademią nie reguluje odpowiedzialności Wnioskodawcy w zakresie odpowiedzialności Akademii za wykonanie przez niego czynności. Odpowiedzialność zlecającego w stosunku do osób trzecich regulowana jest zapewne przez umowy jakie łączą Akademię z kursantami. Wnioskodawca ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą w stosunku do Akademii za wykonanie umowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00