Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 05.09.2014, sygn. ITPP3/443-300/14/MD, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP3/443-300/14/MD
Rozpoznanie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów z prawem do zastosowania stawki podatku w wysokości 0%.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 czerwca 2014 r. (data wpływu 13 czerwca 2014 r.), uzupełnionym w dniu 25 sierpnia 2014 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozpoznania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów z prawem do zastosowania stawki podatku w wysokości 0% jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13 czerwca 2014 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 25 sierpnia 2014 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozpoznania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów z prawem do zastosowania stawki podatku w wysokości 0%.
We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny (zdarzenie przyszłe).
Spółka zarejestrowana w Polsce (również jako podatnik VAT UE) od kwietnia 2014 r. dokonuje wywozu wewnątrzunijnego. Spółka nabywa w Polsce (od polskiego producenta) towary wytworzone w kraju, a następnie towary te sprzedaje, przede wszystkim nabywcom z krajów tzw. Beneluksu, a częściowo do innych państw UE. Nabywcami towarów są obecnie (i będą w przyszłości) wyłącznie podmioty gospodarcze. Z uwagi na fakt, że towarem tym jest przede wszystkim galanteria skórzana i sztuczna biżuteria, a jednostkowe zamówienia nie są duże objętościowo i wagowo, Spółka wynajęła w Belgii (Spółka nie jest zarejestrowana tam jako podatnik VAT) magazyn składowy. Towary dostarczone w opakowaniach zbiorczych są w nim przepakowywane w mniejsze, pod konkretne zamówienie (towary zostały już uprzednio zamówione przez konkretnego kontrahenta), a następnie z tego magazynu dostarczane tamtejszym kontrahentom. Rozwiązanie to zdecydowanie zmniejsza koszty transportu. Kontrakty zawierane są i faktury wystawiane wyłącznie w Polsce. Spółka dokonuje wywozu swoich towarów z Polski do magazynu w Belgii wyłącznie za pomocą transportu wynajętego, gdyż nie posiada środków transportu. Usługi te są ujęte w ramach faktur VAT wystawianych przez firmy transportowe je świadczące. Spółka jest w posiadaniu wszelkich niezbędnych dokumentów związanych z dokonaniem transportu poza granice Polski, jakie sporządzają i doręczają firmy transportowe, w rozumieniu przepisów art. 42 ust. 3 ustawy o VAT. Od października 2014 r. Spółka ma zamiar wysyłać towary z Polski do magazynu w Belgii i dopiero z tego magazynu sprzedawać te towary, zaakwirowanym nabywcom wyłącznie z terenu UE, tj. z Belgii, Holandii, Luksemburga, Niemiec, Francji i Włoch. Transakcje będą zawieranie, a faktury wystawiane nadal na terenie Polski.
-
keyboard_arrow_right