Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 03.09.2014, sygn. ITPP2/443-748/14/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-748/14/AK
Miejsce świadczenia i opodatkowania usług organizacji konferencji.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 29 maja 2014 r. (data wpływu 9 czerwca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług organizacji konferencji jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 czerwca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług organizacji konferencji.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Towarzystwo zamierza przeprowadzić międzynarodową konferencję na temat bezpieczeństwa i niezawodności. Konferencja zostanie zorganizowana we współpracy z Politechniką, a jej obrady będą miały miejsce w C. . Usługa kształcenia ma zasadniczy udział w ramach organizowanej konferencji, która ma na celu prezentację najnowszych osiągnięć teoretycznych i technologicznych w przedmiotowym obszarze, uaktualnienie wiedzy oraz podnoszenie kwalifikacji uczestników, czyli osób reprezentujących europejskie ośrodki naukowe i przedsiębiorstwa związane z branżą bezpieczeństwa i niezawodności. Uczestnikami konferencji mają być naukowcy reprezentujący zagraniczne uczelnie wyższe zajmujące się edukacją w zakresie bezpieczeństwa i niezawodności projektowania, wykonywania i eksploatacji systemów technicznych, a także między innymi inżynierowie ds. bezpieczeństwa, pracownicy działów BHP oraz jednostki ratownictwa technicznego i zarządzenia kryzysowego. Rekrutacja uczestników konferencji prowadzona jest za pośrednictwem strony internetowej i obejmuje procedurę rejestracji w systemie komputerowym (z określeniem formy uczestnictwa), potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia oraz procedurę recenzji artykułu naukowego. Warunkiem uczestnictwa w konferencji jest uiszczenie opłaty, która ma na celu pokrycie kosztów jej organizacji i publikacji artykułów naukowych w czasopismach branżowych, oraz prezentacja własnego dorobku naukowego, czy też doświadczenia w przedmiotowym sektorze. W przeważającej mierze uczestnictwo w konferencji ma być wynikiem pozytywnego przejścia etapu rekrutacji, podczas której artykuły naukowe będą podlegały recenzji. Większość uczestników konferencji, a tym samym usługobiorców, będą stanowiły zagraniczne jednostki naukowe i przedsiębiorstwa, których reprezentanci będą w trakcie konferencji zarówno słuchaczami, jak i będą prezentować swoje artykuły i dokonania. Towarzystwo przewiduje także, że część uczestników konferencji będzie brała w niej udział bez konieczności wniesienia opłaty. Będzie to dotyczyć przykładowo profesorów z bogatym dorobkiem naukowym, czy też studentów. Zapewnienie uczestnictwa w konferencji jest usługą kompleksową, obejmującą logistyczną organizację konferencji, sesje naukowe, materiały konferencyjne, wybór najlepszych publikacji przesłanych w trakcie procesu rekrutacji, zagwarantowanie ich odpowiedniego indeksowania w bazach wiedzy, publikację artykułów oraz wyżywienie uczestników. Ponadto należy wskazać, że organizacja konferencji jest zgodna z celami statutowymi Towarzystwa, które z tytułu usługi jej organizacji nie przewiduje żadnego zysku.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right