Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 20.05.2014, sygn. ITPB2/436-40/14/TJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

Opodatkowanie umowy pożyczki otrzymanej od spółki jawnej, której wspólnikami są rodzice pożyczkobiorcy.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 lutego 2014 r. (data wpływu 20 lutego 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy pożyczki jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 lutego 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy pożyczki.

We wniosku tym przedstawiony został następujący stan faktyczny.

Spółka jawna (pożyczkodawca), której wspólnikami są małżonkowie, w dniu 23 maja 2013 r. zawarła jednorazową umowę pożyczki z Wnioskodawcą, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i jest synem wspólników spółki jawnej pożyczkodawcy. Pieniądze przelane zostały z rachunku firmowego spółki jawnej na rachunek bankowy firmy należącej do Wnioskodawcy. Umowa została skonstruowana w ten sposób, że w momencie spłaty ostatniej raty pożyczki pożyczkobiorca zapłaci pożyczkodawcy ustawowe odsetki za okres trwania umowy. Wszelkie koszty związane z umową pożyczki obciążają pożyczkobiorcę. Obie firmy pożyczkodawca i pożyczkobiorca są czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług. W związku z zawarciem umowy pożyczki do właściwego urzędu skarbowego złożona została z zachowaniem ustawowego terminu deklaracja w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych PCC-3 oraz zapłacony został podatek w wysokości 2% wartości pożyczki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00