Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 09.06.2014, sygn. ITPB2/415-263/14/MM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-263/14/MM

Czy klimatoterapia jest zabiegiem leczniczo-rehabilitacyjnym w świetle przepisów skarbowych, a w konsekwencji, czy ww. wydatki na rehabilitację, tj. używanie samochodu osobowego stanowiącego współwłasność małżonków w celu wyjazdu nad morze w ramach leczenia- rehabilitacji klimatycznej podlegają odliczeniu od dochodu?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 4 marca 2014 r. (wpływ do tutejszego organu dnia 10 marca 2014 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie korzystania z odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie korzystania z odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca z żoną posiadają samochód osobowy. Wnioskodawcy posiada grupę inwalidzką z tytułu trwałej niezdolności do samodzielnej egzystencji, a żona posiada II grupę (orzeczenia wydane zostały na stałe). Ponadto Wnioskodawca posiada: zaświadczenie lekarskie z którego wynika, że wskazana jest dla niego rehabilitacja i leczenie w warunkach nadmorskich i górskich, a dla żony w warunkach nadmorskich oraz dowód pobytu nad morzem w postaci opłaty klimatycznej. Wnioskodawca wraz z małżonką złożył w NFZ dokumenty z prośbą o przyznanie sanatorium, ale lekarz NFZ odrzucił wniosek ze względu na przebyte leczenie raka. Wnioskodawca jest po operacji płuc i chemioterapii z powodu raka płuc; żona Wnioskodawcy jest po operacji serca, ma migotanie przedsionków oraz jest po radioterapii z powodu raka szyjki macicy. Poprzez coroczne wyjazdy nad morze poprawia się zdrowie Wnioskodawcy i jego małżonki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00