Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 24.06.2014, sygn. ITPB1/415-301/14/EM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-301/14/EM

1). Czy sprzedaż całego gospodarstwa (bez zmiany jego charakteru)- osobie/kupującemu, który w chwili zakupu nie będzie rolnikiem i w ciągu kilku lat od transakcji zmieni charakter ziemi i poprzez postawienie na niej np. kurników spowoduje dla Wnioskodawczyni powstanie obowiązku zapłacenia podatku?
2). Czy zakładając, że umowa sprzedaży będzie obejmowała całe gospodarstwo łącznie z lasami i obszarami zalesionymi oraz nieruchomościami, tj. domem oraz zabudowaniami gospodarczymi (stodoła, obora itp.), to ze zwolnienia o jakim mowa wyżej skorzysta całość opisanej nieruchomości ?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 marca 2014 r. (data wpływu 25 marca 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży gospodarstwa rolnego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży gospodarstwa rolnego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Dwa lata temu Wnioskodawczyni odziedziczyła - na mocy ustawy - po zmarłym bracie gospodarstwo rolne o powierzchni około 20 hektarów, w tym 5 hektarów w lasach i obszarach zalesionych oraz dom i budynki gospodarcze. Z różnych względów Wnioskodawczyni rozważa sprzedaż gospodarstwa przed upływem 5 lat. Zdaniem Wnioskodawczyni, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, można zastosować zwolnienie od podatku, jeśli wskutek sprzedaży gospodarstwo nie straci swojego charakteru rolnego. Wnioskodawczyni ma jednak wątpliwości co do zastosowania tego zwolnienia w praktyce zważywszy na następujące okoliczności. Osoba, której Wnioskodawczyni zamierza sprzedać nieruchomość nie jest rolnikiem, ale zakłada, że ze względu na wielkość nieruchomości stanie się właścicielem gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym. W umowie sprzedaży Wnioskodawczyni zamierza zastrzec, że jej przedmiotem jest właśnie zbycie nieruchomości o charakterze rolnym, w skład której wchodzą grunty rolne, dom, zabudowania gospodarcze, lasy oraz, że kupujący nieruchomość o takim charakterze nabywa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00