Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 10.06.2014, sygn. ITPP2/443-371/14/EB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-371/14/EB

Wyłączenie z opodatkowania czynności darowizny przedsiębiorstwa.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 marca 2014 r. (data wpływu 20 marca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania darowizny przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55&¹ Kodeksu cywilnego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania darowizny przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55&¹ Kodeksu cywilnego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W związku z osiągnięciem wieku emerytalnego i przyznaniem emerytury, wobec faktu, że od dnia 1 października 1994 r. nieprzerwanie prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie handlu i produkcji artykułów cmentarnych, zamierza zakończyć działalność i przekazać w całości firmę w formie darowizny synowi, który prowadzi działalność tożsamą. W skład firmy wchodzą zapasy produktów zakupionych na sprzedaż, zapasy materiałów produkcyjnych oraz wyrobów, wyposażenie oraz środki trwałe, od których przy zakupie odliczał Pan podatek naliczony oraz które zgodnie z przepisami podatkowymi były zaliczane do kosztów uzyskania przychodu. W skład zbywanego przedsiębiorstwa nie wchodzą nieruchomości, ani też ich części. Zbywane przedsiębiorstwo wobec faktu, że nic z niego nie jest wyłączone, w stosunku do prowadzonej przez Pana działalności, stanowi zorganizowaną całość w rozumieniu art. 55 Kodeksu cywilnego. Przekazanie przedsiębiorstwa nastąpi na podstawie umowy darowizny (z podpisami notarialnie poświadczonymi, celem zapewnienia daty pewnej), która będzie zawierała 3 załączniki zawierające enumeratywnie wyszczególnione wszystkie składniki darowanego przedsiębiorstwa, podzielone na: zapasy, wyposażenie i środki trwałe. Po przekazaniu przedsiębiorstwa syn będzie kontynuował działalność w tym samym miejscu, na podstawie umowy dzierżawy nieruchomości zajmowanej dotychczas przez Pana firmę. Ponadto przejmie on wszystkie zobowiązania oraz należności prowadzonej przez Pana firmy. Syn jest podatnikiem VAT czynnym i prowadzona przez niego działalność jest tożsama z Pana działalnością.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00