Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 25.03.2014, sygn. ITPB2/436-259/13/TJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/436-259/13/TJ

Zastosowanie zwolnienia z opodatkowania do umowy sprzedaży akcji dokonanej za pośrednictwem biura maklerskiego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 grudnia 2013 r. (data wpływu 27 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy sprzedaży akcji jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy sprzedaży akcji.

We wniosku tym przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 30 września 2013 r. Wnioskodawca dokonał zakupu akcji imiennych pracowniczych zawarł umowę sprzedaży akcji spółki akcyjnej. Wówczas akcje te nie były notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych, jak również nie były objęte zapisem na zakup w ofercie pierwotnej. Umowa ta zawarta została przy pośrednictwie Domu Maklerskiego z inną osobą fizyczną. Akcje, które były przedmiotem umowy, znajdowały się w depozycie Domu Maklerskiego. Sprzedający przeniósł posiadane akcje na kupującego za pośrednictwem Domu Maklerskiego, jako prowadzącego depozyt. W dniu podpisania umowy sprzedający wydał depozytariuszowi dyspozycję przeniesienia zarejestrowanych w ewidencji instrumentów finansowych posiadanych akcji na kupującego. Koszty związane z zawarciem umowy opłatę dla Domu Maklerskiego w wysokości 0,8% od ceny kupna poniósł kupujący. Wnioskodawca otrzymał imienne zaświadczenie o posiadaniu kupionych akcji. Następnie, w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy sprzedaży akcji, Wnioskodawca sporządził i złożył Deklarację PCC-3 oraz wpłacił na konto urzędu skarbowego podatek od czynności cywilnoprawnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00