Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 12.05.2014, sygn. ITPB3/423-69b/14/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-69b/14/PS
Czy Spółka przejmująca kontynuując swoją działalność będzie mogła doliczyć do swoich przychodów i kosztów uzyskania przychodu przychody i koszty uzyskania przychodu Spółki przejmowanej za okres od początku jej roku podatkowego do dnia przejęcia i będzie mogła rozliczać osiągany dochód lub stratę w roku podatkowym, w którym nastąpiło przejęcie od łącznego wyniku obu spółek, uwzględniając sumę należnych i odprowadzonych zaliczek przez Spółkę przejmowaną, w szczególności zaś czy Spółka przejmująca przy ustalaniu podstawy opodatkowania w roku połączenia i w latach następnych, ma prawo do odliczania swoich strat z lat ubiegłych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 11 lutego 2014 r. (data wpływu 13 lutego 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych związanych z przejęciem spółki jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13 lutego 2014 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych związanych z przejęciem spółki.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca działając w ramach międzynarodowej grupy kapitałowej jest osobą prawną - spółką z ograniczoną odpowiedzialnością będącą polskim rezydentem podatkowym oraz podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: CIT).
Wnioskodawca planuje połączenie z inną spółką kapitałową działającą w ramach grupy (dalej: Spółka przejmowana), w której to Wnioskodawca na dzień połączenia będzie posiadał 100% udziałów. Planowane połączenie nastąpi w trybie art. 492 § 1 oraz art. 515 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (dalej: KSH), polegającym na łączeniu się poprzez przejęcie bez podwyższenia kapitału zakładowego Spółki przejmującej. Tym samym Wnioskodawca zgodnie z art. 494 KSH, jako Spółka przejmująca wstąpi z dniem połączenia, tj. na dzień wpisu do KRS tego połączenia, we wszystkie prawa i obowiązki Spółki przejmowanej, w tym w te przewidziane w przepisach prawa podatkowego zgodnie z art. 93 § 1 w związku z art. 93 § 2 Ordynacji podatkowej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right