Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 04.04.2014, sygn. ITPB2/436-6/14/DSZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/436-6/14/DSZ
Opodatkowanie struktury cash poolingu opartej o mechanizm poręczenia oraz subrogacji.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 stycznia 2014 r. (data wpływu 7 stycznia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy cash poolingu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 7 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy cash poolingu.
We wniosku tym przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca (Spółka z o.o.) jest członkiem Grupy (dalej: Grupa) prowadzącej na terytorium Polski działalność w zakresie dostawy szerokiej gamy towarów i surowców dla odbiorców przemysłowych. Wnioskodawca zajmuje się obrotem, przechowywaniem, przeładunkiem i transportem zbóż, ziaren roślin oleistych, olei spożywczych i śrut zbożowych. Wnioskodawca jest zarejestrowanym polskim podatnikiem VAT czynnym.
Celem poprawy zarządzania płynnością finansową w ramach Grupy, wybrane spółki Grupy (w tym Wnioskodawca) planują zawrzeć umowę, w oparciu o którą w ramach wybranych spółek z Grupy funkcjonował będzie system zarządzania środkami pieniężnymi oraz przepływami pieniężnymi oparty na zasadach cash poolingu (dalej: Struktura cash poolingu lub Struktura).
W tym celu Wnioskodawca wraz z innymi wybranymi polskimi spółkami z Grupy planuje zawrzeć z Bankiem (dalej: Bank) Umowę świadczenia usługi zarządzania płynnością w formie limitów dziennych (dalej: Umowa cash poolignu). W oparciu o Umowę cash poolingu, Bank świadczyć będzie na rzecz wybranych spółek z Grupy usługi zarządzania płynnością w formie limitów dziennych (dalej: Usługa cash poolingu). Umowa cash poolingu jest umową nienazwaną, której celem jest polepszenie płynności finansowej spółek wchodzących w skład Grupy w ramach prowadzonej działalność gospodarczej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right