Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 10.03.2014, sygn. ITPP3/443-573/13/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy
Spółka w opisanym stanie faktycznym nie spełnia warunków uprawniających do korzystania ze zwolnienia od akcyzy na podstawie art. 31b ust. 1 pkt 5 ustawy.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 2 i § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 29 listopada 2013 r. (wpływ 3 grudnia 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 26 lutego 2014 r. (wpływ 3 marca 2014 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia od akcyzy wyrobów gazowych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 3 grudnia 2013 r. został złożony wniosek, uzupełniony pismem z dnia 26 lutego 2014 r. (wpływ 3 marca 2014 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia od akcyzy wyrobów gazowych.
We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.
Zakład jest jednoosobową Spółką Gminy. Celem Spółki jest prowadzenie działalności o charakterze użyteczności publicznej polegającej na zaspokojeniu potrzeb wspólnoty samorządowej. Spółka powstała w wyniku likwidacji zakładu budżetowego. Wyodrębniona część majątku po zlikwidowanym zakładzie została wniesiona w postaci aportu do nowo utworzonej Spółki stanowiącej 100% udziału Gminy, a pozostała część majątku została przekazana Spółce w dzierżawę, zarządzanie i administrowanie na podstawie umów zawartych pomiędzy Gminą a Spółką. Głównym celem działalności Spółki jest dostawa wody i odbiór ścieków. Oprócz podstawowej działalności Spółka w ramach swojej struktury organizacyjnej posiada trzy kotłownie gazowe. Jedna z nich jest kotłownią stanowiącą własność Spółki. Ciepło produkowane przez tę kotłownię przeznaczone jest na ogrzanie własnej firmy (biura i budynek socjalny), natomiast pozostałe dwie kotłownie są dzierżawione od Gminy. Ciepło produkowane przez dzierżawione kotłownie przeznaczone jest na sprzedaż: spółdzielni mieszkaniowej w celu ogrzania gospodarstw domowych - 47,27%, na rzecz Gminy - 2,28%, publicznemu gimnazjum, szkole podstawowej, przedszkolom - 47,27%, osobie fizycznej (gospodarstwo domowe) - 1,19% oraz podmiotowi prowadzącemu działalność gospodarczą - 2,05%. Ogółem procentowy udział w sprzedaży ciepła stanowi 100. Kotłownie znajdują się w strukturze organizacyjnej Zakładu. W zakresie kotłowni prowadzona jest odpowiednia ewidencja zdarzeń gospodarczych. Przyporządkowane są przychody i koszty na poszczególne kotłownie oraz należności i zobowiązania. Co miesiąc jest sporządzany rachunek wyników na poszczególnych działalnościach, w tym również na kotłowniach. Z uwagi na powyższe, udział zakupu paliwa gazowego w wartości produkcji sprzedanej wynosi 74,08% w roku poprzedzającym rok w odniesieniu do którego jest ustalany procentowy udział (2012 r.). Zakład jest przedsiębiorstwem zorganizowanym w skład którego wchodzą składniki materialne i niematerialne przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej takie jak: nazwa przedsiębiorstwa; własność nieruchomości; urządzenia techniczne, maszyny, narzędzia; środki transportu; wierzytelności i środki pieniężne; prawa wynikające z umów najmu, dzierżawy, administrowania, pozostałych składników majątku; zezwolenia i decyzje na prowadzenie działalności; tajemnice przedsiębiorstwa; księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. W strukturze organizacyjnej ww. składniki tworzą zorganizowaną część przedsiębiorstwa będącą we wzajemnych relacjach jako zespół.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right