Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 01.04.2014, sygn. ITPP1/446-7/14/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/446-7/14/MS

Brak obowiązku opodatkowania dostawy nieruchomości.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 30 grudnia 2013 r. (data wpływu 3 stycznia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku opodatkowania dostawy nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku opodatkowania dostawy nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W ramach jednej transakcji zamierza Pani sprzedać całą nieruchomość. W skład tej nieruchomości wchodzi działka wraz z rozpoczętą budową domu jednorodzinnego oraz pozostałościami po budynku gospodarczym i dwóch szklarniach. Przedmiotowa działka jest w posiadaniu Pani rodziny od 1978 r. W latach 1978-1979 należała do rodziców Pani męża, a po śmierci teścia została przekazana mężowi na podstawie ugody sądowej w 1988 r. na jego wyłączną własność. W latach 1988-1992 Pani mąż na terenie przedmiotowej działki kontynuował działalność ogrodniczą, prowadzoną wcześniej przez teścia. Od 1996 r. przedmiotowa działka stanowi współwłasność Pani i męża na podstawie umowy o rozszerzeniu ustawowej wspólności majątkowej. W 1996 r. - po uzyskaniu decyzji o warunkach zabudowy (ponieważ dla danego obszaru nie było i nie ma planu zagospodarowania przestrzennego) - rozpoczęła Pani z mężem budowę domu jednorodzinnego, która to budowa trwa do chwili obecnej. Nabywając opisaną nieruchomość nie miała Pani zamiaru jej odsprzedawać gruntu, czy dokonywać jej podziału, ponieważ wraz z mężem zamierzała Pani zamieszkać w wybudowanym domu. Obecnie budynek jest w stanie surowym zamkniętym. Działka stanowi Pani i męża majątek prywatny i jest Państwa jedyną nieruchomością (tj. nie są Państwo właścicielami - ani współwłaścicielami żadnych innych nieruchomości). Nigdy nie prowadziła Pani żadnej działalności gospodarczej, od 1991 r. jest Pani zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Pani mąż w latach 1995-2001 prowadził (z przerwami) działalność gospodarczą opodatkowaną w formie ryczałtu (nie dotyczyła ona jednak obrotu nieruchomościami), a po jej zakończeniu zatrudniony był wyłącznie na podstawie umowy o pracę i nie prowadził żadnej działalności gospodarczej. Nigdy nie była Pani (ani Pani mąż) podatnikiem VAT. W związku z trudną sytuacją na rynku pracy planowała Pani z mężem stworzyć dla siebie własne stanowiska pracy na terenie posiadanej działki. W 2011 r. wystąpili Państwo o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji, polegającej na budowie magazynu meblowego, jednak otrzymali Państwo odmowę wydania warunków. Planowana sprzedaż nieruchomości będzie pierwszą i jednorazową sprzedażą nieruchomości w Pani i męża życiu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00