Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 08.10.2013, sygn. IPPP2/443-729/13-3/JW, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-729/13-3/JW

opodatkowanie sprzedaży Nieruchomości oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu rozliczenia nakładów

Na podstawie art. 14b §  1 i §  6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz §  7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 18.07.2013 r. (data wpływu 18.07.2013 r.) uzupełnionym pismem z dnia 19.07.2013 r. (data wpływu 24.07.2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży Nieruchomości oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu rozliczenia nakładów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18.07.2013 r. wpłynął do tut. Organu ww. wniosek uzupełniony pismem z dnia 19.07.2013 r. (data wpływu 24.07.2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży Nieruchomości oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu rozliczenia nakładów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Pan Adam S. (Wnioskodawca) jest właścicielem nieruchomości (Nieruchomość), złożonej z kilku działek wyodrębnionych ewidencyjnie. Część działek została przez Wnioskodawcę nabyta w drodze darowizny, część została przez niego zakupiona. Wnioskodawca jest podatnikiem VAT zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny. Wnioskodawca oddał Nieruchomość w najem (Umowa najmu) na rzecz Andrzeja S.(Najemca). W zamian za najem Nieruchomości Wnioskodawca otrzymywał od Najemcy czynsz. Umowa najmu przewidywała możliwość wybudowania przez Najemcę budynków na wynajmowanym gruncie, co nastąpiło. Najemca wykorzystywał Nieruchomość oraz wzniesione na niej obiekty budowlane (dalej: Budynki) do prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Najemca w 2012 r. wniósł tytułem wkładu niepieniężnego swoje przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) do A. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowo-akcyjna (Spółka). W związku z wkładem przedsiębiorstwa, Wnioskodawca, Najemca i Spółka dokonały cesji praw i obowiązków wynikających z Umowy najmu z Najemcy na Spółkę. W konsekwencji po dokonaniu wkładu przedsiębiorstwa, najemcą Nieruchomości stała się Spółka, wykorzystując nadal Nieruchomość oraz Budynki do prowadzenia opodatkowanej VAT działalności gospodarczej. Umowa najmu przewiduje, że w przypadku jej rozwiązania, Wnioskodawca zwróci Spółce równowartość naniesień posadowionych na Nieruchomości. Wnioskodawca zamierza dokonać zbycia Nieruchomości na rzecz Spółki. W związku z planowaną sprzedażą rozważa trzy możliwe warianty rozliczeń dotyczące nakładów poniesionych na wybudowanie naniesień na Nieruchomości przez najemców.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00