Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 04.10.2013, sygn. IPPP2/443-766/13-2/JW, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-766/13-2/JW
przechowywanie przeznaczonych dla Spółki egzemplarzy wystawionych faktur w formie elektronicznej
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 24.07.2013 r. (data wpływu 26.07.2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie przechowywania przeznaczonych dla Spółki egzemplarzy wystawionych faktur w formie elektronicznej - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 26.07.2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie przechowywania przeznaczonych dla Spółki egzemplarzy wystawionych faktur w formie elektronicznej.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, Spółka wystawia na rzecz kontrahentów faktury VAT dokumentujące dokonane przez Spółkę dostawy towarów lub świadczone przez Spółkę usługi. Faktury te są generowane w komputerowym systemie księgowym, po czym jeden egzemplarz faktury jest drukowany i wysyłany do kontrahenta. Równocześnie Spółka drukuje drugi egzemplarz faktury, który jest następnie archiwizowany w postaci papierowej. Po wygenerowaniu faktury w systemie księgowym, jest ona automatycznie ewidencjonowana w księgach Spółki oraz w rejestrze sprzedaży VAT.
W związku ze znaczną ilością dokonywanych transakcji sprzedażowych Spółka rozważa możliwość zastąpienia tradycyjnego sposobu archiwizowania przeznaczonych dla siebie egzemplarzy faktur VAT wystawionych w wersji papierowej poprzez archiwizowanie dokumentów jedynie w formie elektronicznej. W tym celu, w momencie wystawienia egzemplarza faktury VAT przeznaczonego dla nabywcy, komputerowy system księgowy Spółki będzie generował drugi egzemplarz faktury w postaci pliku elektronicznego. Plik ten będzie graficznym odbiciem papierowego egzemplarza faktury VAT przeznaczonego dla nabywcy. Plik z obrazem faktury będzie chroniony przed modyfikacją oraz wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w jego strukturze. Po wystawieniu faktury nie będzie zatem możliwe wprowadzenie jakichkolwiek zmian do treści faktury VAT.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right