Interpretacja indywidualna z dnia 27.12.2013, sygn. IPPP3/443-913/13-2/KT, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-913/13-2/KT
stawki podatku dla usług pocztowych tzw. niepowszechnych
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 26.09.2013 r. (data wpływu 02.10.2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla usług pocztowych tzw. niepowszechnych - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 02.10.2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla usług pocztowych tzw. niepowszechnych.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
X w ramach prowadzonej działalności świadczy powszechne usługi pocztowe oraz usługi niepowszechne. W ramach obu kategorii usług X. doręcza paczki na terytorium kraju. W przypadku paczek należących do usług powszechnych jak i niepowszechnych kierowanych za granicę, zarówno na terytoria innych krajów Unii Europejskiej, jak również terytoria krajów spoza Unii, są one dostarczane do operatorów pocztowych działających w tych krajach, albo bezpośrednio środkami transportu X. albo środkami transportu innych przewoźników (lotniczych, drogowych lub morskich). Po dotarciu paczek do ich kraju przeznaczenia są one doręczane adresatom przesyłek przez operatora pocztowego działającego na terytorium tego kraju.
Nabywcami usług świadczonych poza terytorium UE mogą być podmioty mające siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności na terytorium Polski oraz podmioty zagraniczne nieposiadające siedziby ani miejsca działalności w naszym kraju. X., świadcząc usługi na rzecz zagranicznych nabywców (nieposiadających miejsca siedziby oraz miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce), traktuje je zgodnie z art. 28b ustawy o VAT, jako podlegające opodatkowaniu VAT w miejscu siedziby usługobiorcy (tj. poza terytorium Polski). W przypadku jednak dostarczania paczek w ramach usług powszechnych poza terytorium UE na rzecz nabywców krajowych (mających siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności na terytorium Polski) X. stosuje zwolnienie z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 17 ustawy o VAT. Usługę doręczania paczek poza terytorium UE, niebędącą usługą powszechną, na rzecz podmiotów krajowych, X. opodatkowuje wg stawki podstawowej, tj. 23 %.