Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 13.12.2013, sygn. IPPP2/443-1116/13-2/MM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-1116/13-2/MM

brak powstania obowiązku podatkowego dla czynności nieodpłatnego przekazania przedsiębiorstwa spółki cywilnej na rzecz jednego ze wspólników

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. 2012r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku, który wpłynął do tut. Organu 14 października 2013r. o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku powstania obowiązku podatkowego dla czynności nieodpłatnego przekazania przedsiębiorstwa spółki cywilnej na rzecz jednego ze wspólników jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 października 2013r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie powstania obowiązku podatkowego dla czynności nieodpłatnego przekazania przedsiębiorstwa spółki cywilnej na rzecz jednego ze wspólników oraz wystąpienia obowiązku podatkowego w stosunku do dotychczasowych wspólników.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Małżonkowie prowadzą działalność gospodarczą w formie dwuosobowej spółki cywilnej pod nazwą J. S.C. Małżonkowie nie posiadają rozdzielności majątkowej, a Spółka jest czynnym podatnikiem VAT. Spółka prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Spółka założona była w 2007 roku i wynajmuje lokal, w którym działa. Majątek spółki to grota solna, towary handlowe, wyposażenie, domeny internetowe, samochód, kaseton. W ewidencji środków trwałych Spółki figurują m.in. grota solna, kaseton, lampa biotron, używany samochód, klimatyzator, pozostałe rzeczy na bieżąco zamortyzowane po zakupie. Małżonkowie zamierzają rozwiązać spółkę cywilną i przed jej rozwiązaniem przenieść nieodpłatnie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 Kodeksu cywilnego tylko na jednego z małżonków Wnioskodawcę, który będzie ją kontynuował, będąc czynnym podatnikiem VAT w swojej jednoosobowej firmie. Firma małżonka działa od 2002 roku i jest płatnikiem VAT. Dane firmy to X. Tomasz W. NIP: xxx, Regon: yyy. W zakresie swojej działalności współmałżonek ma również obszar działania spółki, której rozwiązanie planują.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00