Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 10.12.2013, sygn. IPPP1/443-1050/13-2/JL, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-1050/13-2/JL

Czynność udzielenia pożyczki będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (tj. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.; dalej jako: Ustawa o VAT), a w konsekwencji zwolnioną z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 Ustawy o VAT.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 11.10.2013 r. (data wpływu 14.10.2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usługi udzielenia pożyczki jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14.10.2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usługi udzielenia pożyczki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: Spółka lub Wnioskodawca) utworzoną i funkcjonującą na podstawie obowiązujących przepisów kodeksu spółek handlowych. Przedmiotem działalności spółki jest kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek oraz sprzedaż resorów samochodowych. Ponadto Spółka jest podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej jako: VAT). W ramach prowadzonej działalności zdarza się, że Spółka udziela odpłatnie pożyczek zarówno podmiotom będącym podatnikiem VAT, jak i niebędącym. Spółka planuje udzielić oprocentowanej pożyczki innemu podmiotowi będącemu osobą prawną, ale niebędącym wspólnikiem Spółki. Przedmiotowa pożyczka zostanie udzielona w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej. Zgodnie z zapisami umowy Spółki działalność Wnioskodawcy obejmuje działalność finansową w zakresie udzielania pożyczek (PKD 64.99.Z - pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszy emerytalnych). Pożyczka zostanie udzielona odpłatnie, zgodnie z umową pożyczki Wnioskodawca będzie uprawniony do wynagrodzenia w formie odsetek (w wysokości określonej przez przepisy prawa). W przyszłości, w zależności od uwarunkowań biznesowych Spółka może udzielić kolejnych pożyczek, bądź zaprzestać ich udzielania. Jak zostało wskazane na wstępie Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT w Polsce, a pożyczkobiorca może być osobą prawną prowadzącą działalność gospodarczą na terenie RP, jako zarejestrowany czynny podatnik VAT w Polsce, lub niezarejestrowanym podatnikiem VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00